Bursa’da İsrail ile ticaret yapanları ifşa eylemleri devam ediyor! 
SOCAR ortağı Bursagaz önünde Protesto

Filistin İçin 1000 Genç Hareketi’ Bursa gönüllüleri tarafından düzenlenen eylemde SOCAR şirketinin Bursagaz’ın %80’lik hissesini satın aldığını belirterek, Azeri şirket SOCAR’ın İsrail’in soykırımı için ihtiyaç duyduğu petrolün %60’ını karşılayarak soykırıma ortaklık ediyor dendi.

SOCAR Azerbaycan Devleti’ne ait bir petrol ve doğalgaz şirketidir. 2008 yılında SOCAR Türkiye’yi kurarak yapmış olduğu birçok yatırımıyla Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı ünvanını elde etmiştir.

Azerbaycan’dan çıkarılan ham petrol BOTAŞ’ın kontrolündeki Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na gelmekte ve oradan da İsrail’e taşınmaktadır. İsrail ise bu petrolü çeşitli sanayi kollarında kullanmaktadır. Bu sanayi kollarının başında da ulaşım, tekstil ve savunma sanayi gelmektedir. Yani bugün Gazze’de soykırım yapan katil İsrail ordusunun silahı, kamuflajı, tankının, uçağının yakıtı Azerbaycan-Türkiye işbirliğiyle sağlanmaktadır.
Bugün Gazze’de öldürülen her mazlum çocuğun, kadının, yaşlının, güçsüzün kanı SOCAR eliyle Azerbaycan’ın, BOTAŞ eliyle de Türkiye’nin üzerindedir. Kardeşliklerini her defasında yineleyen bu iki devlet, yapılan bu zulme ortaklıkta da kardeşliklerini pekiştirmektedirler.

Bozbey, Yeşil Bursa Roman Dernekleri İftarında Bozbey, Yeşil Bursa Roman Dernekleri İftarında

Dahası da var! Hükümetin yapmış olduğu özelleştirmeler dâhilinde SOCAR Türkiye 2019 yılında Bursagaz’ın %80’lik hissesini satın almıştır.

Bursa’da yaşayan vatandaşlar olarak, Gazze’de bebekler çocuklar soğuktan titrerken, soykırıma ortaklık eden SOCAR’ın gazını evlerimizde kullanmaktan utanç duyuyoruz. Hazırladığımız bu video ile hem -özellikle temel ihtiyaçlarda- yapılan özelleştirmelerin ne kadar vahim sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor hem de SOCAR ve BOTAŞ’ın yapmış olduğu bu kanlı ticareti ifşa ediyoruz.
 

Çağrımızı yineliyoruz:
SOCAR VE BOTAŞ, AZERBAYCAN VE TÜRKİYE HÜKÜMETLERİ BU KANLI TİCARETİ BİTİRİN, SOYKIRIMA ORTAKLIKTAN VAZGEÇİN. BU BİR RİCA DEĞİL, SOYKIRIM KARŞISINDA DURAN İZZETLİ VE ŞEREFLİ DAYANIŞMANIN BİR DİREKTİFİDİR. TİCARETE SON VERİN.

Bursagaz Gazze Protestosu (4)Bursagaz Gazze Protestosu (2)Bursagaz Gazze Protestosu (3)Bursagaz Gazze Protestosu (1)