Bursa’nın Kestel İlçesine bağlı Ümitalan Köyündeki İlkokulu ve Ortaokul; normal öğrenci kapasitesinin altında olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Köyde eğitim alan öğrenciler ise servisle 6 kilometre ileride bulunan başka köylerdeki okullara giderek eğitim görmeye başladı.

Bakan Özer duyurdu! 5 bin 836 öğrenci nâkilini… Bakan Özer duyurdu! 5 bin 836 öğrenci nâkilini…

Yaşanan bu duruma tepki gösteren köylüler, kapatılan okulun bahçesinde toplanarak oturma eylemi başlatarak, okulun tekrar açılmasını istedi. Eylem yapan köylüler kapatılan okulun önünde 10'ar kişilik gruplar halinde gece gündüz nöbet tutacaklarını ifade ettiler.

Kapatılan okulun önünde toplanan köylüler, okullarının öğrenci sayısı az olduğu gerekçesiyle kapatıldığını, burada okuyan öğrencilerin çevre köylere alınmak istendiğini, coğrafi bölgeye bakılırsa bu köyün merkez köy olduğunu belirterek, “ Yani bizim çevremizde bulunan köyleri bu okula toplayabilirler. Bu okuldan yaklaşık 40 öğrenci ve diğer köylerden gelen öğrenciler alındı. Çocuklarımızın başka okullara gitmesini istemiyoruz. Çocuklarımız bizim yaptığımız okula gitsinler” diyerek, oturma eylemi yaptıklarını ve eylemlerinin devam edeceğini ifade ettiler.

Haber: Ömer KAYA