Bursa, Ukrayna’da devam etmekte olan savaşta topraklarını terk etmek zorunda kalan, savaş mağdurlarına el açtı.

Bursa, Ukrayna Savaşı Mağdurlarına El Açtı
Ukrayna’da devam etmekte olan savaşta topraklarını terk etmek zorunda kalan, çoğunluğu Kırım ve Tatar Türkü kadın ve çocuklar, Bursa Uludağ Üniversitesi Kampüsünde bulunan yurtlara yerleştirilmeye başlandı. 

Bin iki yüz kişiyi ağırlama planı yapılırken mağdurlar için Bursa’da tüm imkanlar seferber edilirken, Bursa İl Müftülüğü, Nilüfer İlçe Müftülüğü ve Bursa Türkiye Diyanet Vakfından (TDV) bir dizi talepte bulunuldu.

Bursa İl Müftü Vekili Yavuz Yıldız, İl Müftü Yardımcısı Melek Menteşe, Nilüfer İlçe Müftüsü Şakir Pinal, İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Ömer Alınmaz ve (TDV) Kadın Kolları sorumlusu ve gönüllüleri ile Bursa İl Göç İdaresi Geçici Barınma Merkezi Yönetici Vekili Burcu Demir yapılan toplantıda bir araya geldi. İl Müftüsü Yıldız; “Bursa Müftülüğü, Nilüfer Müftülüğü ve Diyanet Vakfı olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye her daim hazırız.

Bizden talep edilen küçük ve yetişkin çocukların dini eğitimi ayrıca ailelerin Kur’an-ı Kerim, meal ve din eğitimi kitapları en kısa zamanda temin edilecektir.” dedi. Barınma Merkezi Yönetici Vekili Demir; bu kadar kısa sürede geniş ve üst düzeyde geri dönüş ve ziyaretlerinden dolayı İl Müftülüğüne teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdi. 

Bursa’nın tescilli lezzetleri Gastronomi Festivaliyle vitrine çıktı Bursa’nın tescilli lezzetleri Gastronomi Festivaliyle vitrine çıktı

Yurda yerleştirilen savaş mağdurlarının özellikle Türkiye gibi Müslüman bir ülkede çocuklarının daha iyi dini eğitim alacaklarını düşündüklerini aktardı.

Yapılan toplantıda eğitim planlamasının hızlı bir şekilde tamamlanarak, çocukların ihtiyacı olan tüm imkanların sağlanması konusunda mutabık kalındı. Ayrıca öğreticilerin biran önce eğitime başlamasına karar verildi. 

Ziyaret sonrası İl Müftülüğü yetkilileri, Nilüfer İlçe Müftüsü ve TDV gönüllülerinin bulunduğu heyet İl Göç İdaresi ekipleriyle Bursamıza yeni ulaşan savaş mağdurlarını kapıda ikramlarla karşılayıp sonrasında kampüsten ayrıldı.

bursa-ukrayna-savas-magdurlari