Bursa Staj ve Çırak Mağdurları Derneği, Kartal Meydanı'nda Miting Düzenledi

Bursa'da Otobüs Şoförü ile Yolcu Arasında Yumruklu Kavga Bursa'da Otobüs Şoförü ile Yolcu Arasında Yumruklu Kavga

Bursa Staj ve Çırak Mağdurları Derneği, 10 Aralık 2023 tarihinde Türkiye Staj ve Çırak Mağdurları Federasyonu'nun organize ettiği mitinge katılarak, 3308 sayılı yasa ve sosyal sigortalarla ilgili mağduriyetlerini dile getirdi.

Katılımcılar, 4A tescili kapsamında yaşadıkları sorunları ve çözüm beklentilerini kamuoyuyla paylaştı.

Bursa Staj ve Çırak Mağdurları Derneği Başkanı Taner Tunçay, mitingin amacının devlet büyüklerine seslerini duyurmak ve yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için mücadele etmek olduğunu belirtti. 3308 sayılı yasa kapsamında sigorta haklarının eksik olduğunu ifade eden katılımcılar, devletin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmasını talep ettiler.

Mitingde konuşan dernek yetkilisi, geçmişte çocuk işçisi olarak çalışan birçok kişinin, dönemin bürokrasisinin bilgilendirme yapmaksızın sigorta kartlarını almalarının ardından yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. Sigorta kartlarının normal sigortalılık ve emeklilik süreçlerinde geçerli olduğu düşüncesiyle bu kartları aldıklarını belirten katılımcılar, sonradan ortaya çıkan kısa kol-uzun kol ayrımı nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler.

Başkan Taner Tunçay, Türkiye genelinde bir yıl gibi kısa bir sürede 22 dernek ve bir federasyonun örgütlendiğini ve teşkilatlanma çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, hedeflerinin 80 ilde teşkilatlanmak olduğunu açıkladı. Gerekirse siyasi parti kurarak kendi temsilcilerini çıkarmayı düşündüklerini belirten yetkili, "Biz haklıyız ve mağduruz. Ülkemizdeki tüm mağdurların temelini işçi kesimi oluşturuyor." dedi.

Mağdurlar, taleplerinin çözüme kavuşturulması için devletten destek beklediklerini ve mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini ifade ettiler.

Taner-Tuncay-bursa-staj-ve-ciraklik-dernegi (4)

Taner-Tuncay-bursa-staj-ve-ciraklik-dernegi (5)

Taner-Tuncay-bursa-staj-ve-ciraklik-dernegi (2)

Taner-Tuncay-bursa-staj-ve-ciraklik-dernegi (3)

Taner-Tuncay-bursa-staj-ve-ciraklik-dernegi (1)

Bursa Basın / Yüksel Aslan