İlçe, toplam 1.731 km2'lik bir alana sahiptir. Kuzey kesimleri ovadır ancak doğu kesimi Orhaneli Dağları, güney ve batı kesimleri ise Çataldağ'ın engebeli arazisi ile kaplıdır.

M.Kemalpaşa/Kirmasti Çayı, ilçenin en önemli akarsuyudur ve Ulubat Gölü'ne dökülür.

Mustafakemalpaşa, Bursa'nın batısında yer alır ve merkeze 77 km mesafededir. Deniz seviyesinden yüksekliği 40 metredir. Kuzeyinde Ulubat Gölü, Karacabey ve Nilüfer, doğusunda Orhaneli ve Büyükorhan, güneyinde ise Balıkesir ilçeleri ile çevrilidir. Antik dönemde, Melde Bayırı yakınlarında Miletopolis adında bir şehir yer almaktaydı ve bu şehir İ.Ö. IV. yüzyılda kurulmuştur.

Mustafakemalpasa-bursa

Nilüfer'de Öğrenciler gelecekleri için fidan dikti Nilüfer'de Öğrenciler gelecekleri için fidan dikti

İlçenin eski adı Kirmasti'dir ve bu ismin, Karacabey'in yöneticisi olan bir kadın olan Kiri Mastorya veya Kali Mastorya adından geldiği düşünülmektedir. 1336 yılında, Orhan Bey tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolüne girmiştir.

Uzun yıllar kazaların merkezi olarak kalan M.Kemalpaşa, daha sonra Mihaliç/Karacabey kazasına bağlanmıştır. 1881 yılından sonra, Bursa'ya bağlı bir ilçe merkezi haline gelmiştir ve 31 Aralık 1922 tarihinde adı Mustafakemalpaşa olarak değiştirilmiştir.