Harmancık İlçesinde A.İ isimli şahsa ait olduğu belirlenen bir krom madeninde çalışan Ömer Erkaya ve mesai arkadaşı İsmail Birtekin ocağa indi. Ocakta çalışmaya devam eden iki işçiden Ömer Erkaya bir süre sonra ayakta durmakta güçlük çekerek yere yığıldı.

İsmail Birtekin, durumu yukardaki mesai arkadaşlarına haber verdi. O sırada maden çalışanları ocağa inmeye hazırlanırken, İsmail Birtekin de fenalaşarak yere yığıldı.

KURTARMAYA İNENLERDE ZEHİRLENDİ

Mesai arkadaşlarını kurtarmaya inen Recep Gökce, Hakan Lama, Mustafa Karaaslan, İbrahim Burul ve Muhammet Kahraman isimli işçiler ocağa indikten bir süre sonra gazdan etkilenip fenalaştı. Yardım için inen işçilerin yukarıya çıkmaması üzerine bir firma yetkilisi Sağlık ekiplerine İtfaiye ve Jandarmaya haber verdi. Yerde baygın halde yatan işçiler ekipler tarafından madenden çıkarıldı.

BİR İŞÇİ ÖLDÜ

Sağlık ekiplerinin hemen müdahale ettiği işçilerden Ömer Erkaya'nın hayatını kaybettiği belirlendi. Diğer 6 işçi ilk müdahalenin ardından çevredeki hastanelere kaldırıldı. Tedavisi süren işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

İşçilerden 4'ü taburcu edilirken, 2'sinin tedavisinin kontrol amaçlı devam ettiği belirtildi. İşçilerin havalandırma jeneratöründen ocağa dolan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri ihtimali üzerinde duruluyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

738