Bursa İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz'dan '2-3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü' mesajı

Yenişehir Belediyesi Hem Üretken Hem Örnek! Yenişehir Belediyesi Hem Üretken Hem Örnek!

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, '2-3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü' kapsamında açıklamalarda bulundu. Dr.Yavuzyılmaz, fiziksel hareketsizliğin dünya genelindeki ölümlerin dördüncü risk faktörü olduğu bilgisini verdi.

İş yerinde, işe giderken veya evde bilgisayar karşısında, televizyon başında geçirdiğimiz sürelerdeki hareketsiz yaşam tarzının sağlığımızı olumsuz etkilediğine vurgu yapan Dr.Yavuzyılmaz, "Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur" dedi.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitenin kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve iyileşmesinde son derece önemli olduğunu söyleyen Dr.Yavuzyılmaz, "Bu nedenle gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlığımız için önemli bir faktördür. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Covid-19 pandemisiyle mücadele ettiğimiz bu hassas dönemde fiziksel aktivite daha da önemli olmuştur. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir" şeklinde konuştu.

Yürüyüşün günlük aktivitelerin içerisine kolayca yerleştirilebileceğine değinen Dr. Yavuzyılmaz, " Çünkü yürüyüş yapmak için ayrıca bir alet veya özel hazırlık gerekmiyor, gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanırsak ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil de birkaç sokak uzağa park ederek gidilecek yere yürünebilir" ifadelerini  kullandı.