Bursa Çerkes Kültür Derneği, insanlık tarihinin acı olaylarından olan Çerkes sürgününün 158'inci yılı dolayısıyla anma etkinliği gerçekleşti.

Dernek binasındaki program, sürgünü konu alan videonun izletilmesiyle başladı. Çerkes Kültür Derneği Başkanı Levent Turgut, etkinlikte yaptığı konuşmada, sürgünde yitirdikleri atalarını anmak için toplandıklarını söyledi.

20220521_2_53620448_77205664

Bursa Hac Kafilesi dualarla kutsal topraklara uğurlandı Bursa Hac Kafilesi dualarla kutsal topraklara uğurlandı

Dünyanın dört bir yanına dağıtılan halkın evlatları olarak atalarının yaşadığı acıları ve ana yurtlarını hiçbir zaman unutmadıklarını vurgulayan Levent Turgut, şu ifadeleri kullandı:

"Biz sadece temel insan haklarının Çerkesler için de geçerli olmasını talep ediyoruz. Tarihsel acıların telafisi ve haklı taleplerimizin tanınması için tüm muhataplarımızla diyalog kurmak istiyoruz.

Yaşadığımız ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve güçlenmesini için çalışıyoruz. Atalarımız bu topraklara gelirken sadece yaşanmış acıları değil, eşsiz dilimizi, kültürümüzü ve saygıya dayalı bir yaşam biçimini de getirdiler.

Bu kıymetli mirası yaşayarak ve yaşatarak, bugünlere gelmesini sağlayan herkese minnettarız. Siz siyasetçilerden, kamu kurum ve kuruluşu yöneticilerinden beklentimiz de kültürümüzü yaşatma konusunda bizlere destek olmanızdır."

Çarlık ordularına karşı 101 yıl direnen atalarının tüm dünyayı hayran bırakan mücadele azmini gururla ve saygıyla andıklarını belirten Levent Turgut, katılımcılara teşekkür etti.

Programa, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Işık, Bursa Birleşik Kafkasya Derneği, Bursa Abhaz Kültür Derneği, Ortaasya Kafkasya Kültür Derneği, Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği, Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği ile Bursa Dostluk Kulübünün yöneticileri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.