Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İştiraklerinde Çalışan 10 Bin 357 Personelin Maaş ve Sosyal Haklarında Yapılan Büyük İyileştirme: Toplu Sözleşme İmzalandı

Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın liderlik ettiği törende, Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ile toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmzalanan sözleşme ile 45 saat çalışma sistemindeki 3 yıl kıdemli, evli ve 2 çocuk sahibi çalışanın en düşük ücreti 33.700 TL'ye, 42,5 saat çalışma sistemi için ise 32.250 TL'ye yükseltildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ile bir araya gelerek toplu iş sözleşmesini imzaladı.

Yapılan anlaşma, Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışan 10 bin 357 personele yansıyacak.

Başkan Aktaş, törende yaptığı konuşmada, personelin özverili çalışmalarına vurgu yaparak, zorlu süreçlerden birlikte geçtiklerini belirtti.

Pandemi, deprem, ekonomik değişimler ve uluslararası olaylar gibi zorlayıcı etkenlere rağmen personelin fedakarca çalıştığını ifade etti.

Yapılan iyileştirmeler arasında yemek yardımının yüzde 50 artırılarak 157 TL'ye çıkarılması, aile ve çocuk yardımının devlet memurlarına ödenen tutarlara çıkarılması ve iş riski ile ek sorumluluk primlerinde yüzde 40 ila yüzde 184 oranında artış sağlanması gibi unsurlar bulunuyor.

Toplu iş sözleşmesi ve ek protokollerin Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilerek, bu düzenlemelerin personelin maaşlarına önemli oranda katkı sağlayacağı kaydedildi.

33874_MTY1YWU4NG_4

33874_MTY1YWU4NG_5

Bursa'da Otobüs Şoförü ile Yolcu Arasında Yumruklu Kavga Bursa'da Otobüs Şoförü ile Yolcu Arasında Yumruklu Kavga