Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,09 artışla, rekor seviye olan 2.860,53 puandan başladı.

borsa istanbul-3

Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi yüzde 0,93 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,65'le ulaştırma, tek kaybettiren yüzde 0,57'yle orman, kağıt, basım oldu.

borsa-2

İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,59 değer kazanarak 2.829,58 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Dün, Amerika'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuz ayında yıllık yüzde 8,5 artarken, aylık bazda değişim göstermedi.

Analistler, Amerikan Merkez Bankası (Fed) tahminlerin altında gelen enflasyon verisi sonrası ultra şahin para politikalarında gevşemeye gideceği beklentisiyle küresel pay piyasalarında pozitif bir seyrin hakim olduğunu söyledi.

Para piyasalarında Fed'in eylül ayında 50 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentilerin veri sonrası bir ara yüzde 71 ihtimalle fiyatlandığını aktaran analistler, Fed yetkililerinin şahin açıklamalarına devam etmesinin ardından söz konusu ihtimalin yüzde 58'e gerilediğine dikkati çekti.

Amerika'da açıklanacak makroekonomik verilerde enflasyon ve resesyona dair işaretlerin yatırımcıların odağında olmaya devam ettiğini belirten analistler, bugün yurt içinde ödemeler dengesi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Amerika'da işsizlik başvuruları ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 2.880 puanın direnç, 2.800 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Ekonomistler, cari işlemler hesabı haziran ayında 3 milyar 500 milyon dolar açık vermesini bekliyor. Cari işlemler hesabı, mayıs ayında 6 milyar 468 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 29 milyar 444 milyon dolar olmuştu.