Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ekim ayı sonunda başlatılan ve iki ay gibi kısa zamanda tamamlanması hedeflenen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinde, okullardaki mevcut kütüphaneleri zenginleştirmek ve yeni kütüphaneler yapmak için gerekli olan kaynak, projenin başladığı gün illere gönderildi ve yeni kütüphaneler okullarda hızla kurulmaya başlandı.

thumbs_b_c_54ca7d665b2e662b0e333d69fa59e385

Yıl sonunda hedefe ulaşmak için yoğun çalışmaların yapıldığı proje kapsamında, bir ayda 3 bin 200 okula yeni kütüphane kuruldu.

Milli Eğitim Bakanı Özer'den LGS açıklaması Milli Eğitim Bakanı Özer'den LGS açıklaması

Bu kapsamda, Ağrı, Kırşehir, Nevşehir, Rize ve Siirt'teki tüm kütüphanelerin kurulumu tamamlandı ve kütüphanesi olmayan okul kalmadı. Bir ayda en çok kütüphane yapılan il, 554 kütüphane ile Ağrı oldu.

280 yeni kütüphane ile Erzurum ikinci sırada, 277 yeni kütüphane ile İzmir üçüncü sırada, 246 yeni kütüphane ile Ankara dördüncü ve 240 yeni kütüphane ile Bitlis beşinci sırada yer aldı.

2022 itibarıyla kütüphanesiz okul kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde fırsat eşitliğini daha çok artırmak için yaptıkları çalışmalardan birinin de okullar arası imkan farklılıklarının azaltılması olduğunu söyledi.

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinin de bu kapsamda başlatıldığını, çalışmaların aralıksız sürdüğünü, "İnşallah bu projeyi yıl sonunda tamamlayacağız ve 2022 yılı itibarıyla kütüphanesiz okul kalmayacak."

Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a projeye verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının da projenin paydaşlarından olduğunu anımsatan Mahmut Özer, kütüphanelerin kitap ihtiyacının giderilmesine katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile projeye destek sunan herkese teşekkür etti.