Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerikan Başkanı Joe Biden, Endonezya'nın Bali adasında gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü.

Amerikan Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesi ve sevkiyatın tekrardan başlamasını sağlayan çabası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

2022_Kasim_AA-29443859

Joe Biden'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerikan Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşmeye dair açıklama yapıldı.

Görüşmede, ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkileri ele alındı.

Amerikan Başkanı Joe Biden, İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti Avusturya'da demir yolu işçileri uyarı grevine gitti

Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, Amerikan Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın tekrardan başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Türkiye ile Amerikan arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten Amerikan Başkanı Joe Biden, İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray açıklamasına göre görüşmede, İstanbul'daki terör saldırısı başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındı.

Joe Biden, NATO müttefiki Türkiye'nin yanında olduklarını vurgulayarak Erdoğan nezdinde Türk halkına "en derin" taziyelerini sundu.

Rusya-Ukrayna savaşı esnasında Karadeniz Tahıl Girişimi'nin küresel gıda güvenliğinin iyileştirilmesi için kritik öneme sahip olduğu ve girişimin devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Joe Biden, bu girişimi yenileme çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

İki lider, ayrıca, NATO ittifakı meseleleri ile bölgesel ve küresel diğer meselelere dair devam eden yakın koordinasyonu ele aldı.