Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulunun, "Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir.

7'nci günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar." kararlarını aldığını duyurdu.

thumbs_b_c_81f27cbfcaa4e26e7f580830eb7d1dc7

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra yaptığı yazılı açıklamada, vaka sayıları ve buna bağlı olarak kişisel korunmanın öneminin arttığını bir kez daha belirterek, kalabalık ortamlardan kesinlikle uzak durulması çağrısında bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu, salgının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı gündemiyle toplandığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettim Koca, Omicron varyantı beklendiği gibi önemli vaka artışına neden olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı'ndan maymun çiçeği rehberi Sağlık Bakanlığı'ndan maymun çiçeği rehberi

Vaka sayılarındaki artışın hastanelere henüz benzer oranda yansımadığını, Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul'da hastane yükünde belirgin artış gözlemlenmediğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diğer varyantlarla karşılaştırıldığında Omicron'un daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmadığını, bununla birlikte mevcut işaretlerin endişeye yol açmadığını söyledi.

"Karantina süreleri mevcut koşullar dikkate alındığında tekrardan düzenlenmesi uygun olacağına karar verildiğini" açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları söyledi:

"Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7'nci günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer.

Pozitif vakalar 5'inci gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş karantinaya alınmaz.

Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler."

Vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir

Yeni durumda kişisel tedbirlerin öneminin arttığını, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının da öneminin daha çok arttığına dikkati çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır."

Kalabalık toplantılar, ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar, havalandırması sınırlı eğlence mekanları, maskesiz uzun zaman geçirilen restoran ve kafeteryaların vakaların kolay bulaştığı ortamlar olduğuna dikkati çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemesi ve mümkün olan en fazla sosyal mesafeye uyulması gerektiğini söyledi.

Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüz yüze eğitimle alakalı alınan kararlara değinerek şunları söyledi:

"Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir.

Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir."