Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yaptığı açıklamada, Kovid-19 vaka sayılarındaki artışa dair değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca duyurdu: Artık ayda en çok... Bakan Koca duyurdu: Artık ayda en çok...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz "Okulların açılacağı, kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında Kovid-19'un yayılımı artış gösterebilir. Bu sebeple hatırlatma dozlarının olunmasında büyük fayda var."

koronavirüs-15

Sağlık Bakanlığı 25 Temmuz-1 Ağustos verilerinde haftalık vaka sayısı 406 bin 322 olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Günlük vaka sayısı 50 binin üzerinde gerçekleşti. Kovid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşların sayısında artış görüldü."

kovid-19-29

Özellikle Kurban Bayramı'nda yaşanan sosyal hareketliliğin vaka sayılarındaki artışı etkilediğini vurgulayan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, hastalığın yayılımının önlenmesi için toplu taşıma araçları, asansörler, sağlık kuruluşları gibi kalabalık ve kapalı ortamlarda maske kullanılmasını önerdi.

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kovid-19'a karşı en önemli koruyucunun aşı olduğuna işaret ederek, "Üç aşı seçeneğimiz var, biri de ülkemizde geliştirilen turkovac. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş ve hiç aşı olmamış kişilerin mutlaka aşılarını olmasını öneriyoruz.

Özellikle 50 yaş üzeri bireyler, bağışıklık sistemi, kalp, akciğer hastalığı olan veya kanser tedavisi gören kişilerde hatırlatma doz aşılarının ihmal edilmemesi gerekiyor."

Günde ortalama 40 kişi Kovid-19 nedeniyle vefat ediyor

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, belirti gösteren kişilerin PCR testi yaptırması ve kendilerini izole etmesinin önemine vurgu yaparak, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakıma yatırılan, vefat eden kişilerin büyük bölümünün yaşı ileri, ek hastalığı bulunan bireyler olduğuna dikkati çekti.

Hastalığı ayakta atlatan kişiler açısından da bazı belirtilerin özellikle 2-3 gün süresince çok yıpratıcı olabileceğini dile getiren Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Son verilere göre, günde ortalama 40 kişi Kovid-19 nedeniyle vefat ediyor.

Bu hastalığı aşıyla önleyip, önlemlerle önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız. Bireysel tedbirler sadece kendimizi değil risk grubundaki yakınlarımızı korumak açısından çok önemli."

Hastanelerdeki Salgın Kurullarının, Kovid-19 için ayrılan yatak sayılarını ihtiyaca göre artırıp azaltabildiğini aktaran Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Ankara Şehir Hastanesinin Kovid-19 kaynaklı poliklinik başvurularında bu hafta, bir önceki haftaya göre bir miktar düşüş yaşandığını söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vaka sayılarının salgın süresince dalgalı şekilde ilerlediğini anımsatarak, "Özellikle okulların açılacağı, kapalı mekanlarda çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında Kovid-19'un yayılımı artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden önce olunmasında büyük fayda var."

Kovid-19'un uzun dönemli etkilerine dikkati çeken Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Hastalığı geçiren kişiler 7 gün sonra test yaptırmadan sosyal yaşama dönebilse de virüsün saçılımının 14 gün süreyle devam etme riski bulunuyor. Bu nedenle kişiler günlük yaşantısına, işe dönse bile çevrelerindeki kişileri korumak açısından bir süre daha maske takmaya özen göstermeli."