Enflasyon rakamının belli olmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerin alacağı zamlar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2021 yılı temmuz ayına ait mali ve sosyal haklara ilişkin genelgeyi yayımladı. Genelgeye göre, bu yılın sonuna kadar uygulanacak bedelli askerlik miktarı da belli oldu. Buna göre bedelli askerlik için 43 bin 151 lira ödenecek.

Zaferin 108. yıl dönümü! Erdoğan'dan Çanakkale mesajı Zaferin 108. yıl dönümü! Erdoğan'dan Çanakkale mesajı

2019 yılında bedelli askerlikle ilgili yasa çıkarılmıştı. 7179 sayılı Asker alma yasasında yapılan değişiklikle bedelli askerlik bedeli, memur aylık katsayısına göre hesaplanmaya başlandı. Buna göre bedelli askerlik ücreti, 40 bin gösterge rakamı, memur maaş katsayısı ve 6 rakamının birbiriyle çarpılmasıyla hesaplanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilşkin yayımladığı genelgeyle, memur aylık katsayısı, 2021 yılının ikinci yarısında (0.179797) olarak ilan edildi. Söz konusu katsayıya göre bu yılın sonuna kadar bedelli ücreti 43 bin 151 lira olarak uygulanacak. Bu yılın ilk altı ayında bu miktar 39 bin 788 liraydı.

Bedelli askerliğin kalıcı hale getirildiği 2019 senesinde bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraydı. Ancak bu ücret 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde memur katsayısına göre revize ediliyor.

Bedelli askerlik için 6’şar aylık olarak belirlenen miktar tek seferde ödeniyor. Yani taksit yapılmıyor, Bedelli askerlik ücreti Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası, defterdarlıklara T.C. kimlik numarası beyan ederek yatırılabiliyor.