Bakan Derya Yanık, yazılı açıklamasında, çocuklara yönelik hizmetleri daha çok yaygınlaştırmak ve hizmet kalitesini yükseltmek için yeni çocuk evleri siteleri ile çocuk evleri bu yılın yatırım programına alındığını söyledi.

thumbs_b_c_f75cf8154be79db0a32461ad3f3806b6

Dezavantajlı çocukların korunmasına ve bakımların sağlanmasına yönelik hizmetleri yaygınlaştırmak ve hizmet kalitesini daha çok yükseltmek için bu yıl farklı illerde 4 çocuk evleri sitesi ve 38 çocuk evi ile 30 kapasiteli 1 çocuk destek merkezi hizmete gireceğini, çocukların korunmasının ve sağlıklı gelişimlerin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

Devlet korumasındaki çocuklara sunulan koruma ve bakım hizmetleri "aile sıcaklığını" hissettirmek için son yıllarda aile odaklı yapıldığını altını çizen Bakan Derya Yanık, çocuk koruma sisteminin başlangıçtan beri dönüşüm geçirdiğini, birçok çocuğun bir arada yaşadığı koğuş tipi yapılar yerine "ev tipi" hizmet modeline geçildiğini söyledi.

Devlet korumasına alınan çocuklara çocuk evleri, çocuk evleri sitesi ve çocuk destek merkezlerinde hizmet sunulduğunu söyleyen Bakan Derya Yanık, çocuk evlerinin 0-18 yaş aralığındaki korunmaya ihtiyacı olan çocukların kaldığı hizmet birimleri olduğunu, ülke genelindeki 1193 çocuk evinde toplam 5 bin 653 çocuğa hizmet verildiğini dile getirdi.

Çocuk evleri sitelerinin bir yerleşkede birden fazla ev tipi sosyal hizmet birimi olarak yapılandırıldığını gösteren Bakan Derya Yanık, 112 çocuk evleri sitesinde toplam 6 bin 153 çocuğun hizmet aldığına dikkati çekti.

ÇODEM'de çocuklara psikososyal destek veriliyor

Bakan Derya Yanık, çocuk destek merkezlerinde suç mağduru ya da suça sürüklenen çocuklara psikososyal destek hizmeti verildiğini, bu yapıların da ev tipi sosyal hizmet kuruluşları olarak faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Ülke genelinde 66 ÇODEM'de toplam 1421 çocuğa destek sunulduğunu, Çocuk Koruma Sisteminin güçlendirilmesi için 2022 yılı yatırım programında yeni çocuk evleri inşasının planlandığının bilgisini veren Bakan Derya Yanık, şöyle devam etti:

"Ordu'da 30 kapasiteli 1 Çocuk Destek Merkezimizi, Aksaray, Şanlıurfa ve Hatay'da 50'şer, İzmir'de de 60 kapasiteli çocuk evleri sitemizi, ayrıca 38 çocuk evimizi hizmete sunacağız.

2022 yılında toplam 438 çocuk kapasiteli, yeni çocuk evlerimizi hizmete açacağız. Çocuklarımızın kendilerini aile ortamında hissedecekleri kuruluşlarımızda uzman personelimizle onlara kucak açıyoruz. Koruma ve bakım hizmetlerimizin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerimizle onların hayata sağlıklı şekilde hazırlanabilmeleri için çalışıyoruz."