Katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Bakan Derya Yanık, engelliliğin bir kusur olmadığını ve herkesin başına her an gelebileceğini söyledi.

thumbs_b_c_bb7895129ac58bc2b122c64e1a9a448c

İhtiyacı olup da başvuru yapan hiçbir vatandaşı geri çevirmediklerini dile getiren Bakan Derya Yanık, 535 bin kişinin evde bakım yardımı aldığını, bu kişilere aylık 1798 lira ödeme yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda 2021 yılında toplam 11 milyar lira ödeme yapıldığını anlatan Bakan Derya Yanık, "535 bin kişiye engelli bakım aylığı, yani engelli yakınına kendi çocuğu, yakını olabilir ona baktığı için maaş veriyoruz. 2021 yılında aralık ayı hariç 4,7 milyar lira engelli aylığı dağıtmışız."

Tüm alanlarda alım olacak

Bakan Derya Yanık, engellilerin kamuda istihdamı, şehit yakınları ve gazilerin istihdamı ile bakımevlerinde yetişen çocukların istihdamı olmak üzere, Bakanlığın üç gruba sosyal atama yaptığını söyledi.

Bu istihdamlarda kadroyu Bakanlığın belirlemediğine dikkati çeken Bakan Derya Yanık, şöyle devam etti:

"Her bir kamu kurumunun yüzde 3 engelli çalıştırma mecburiyeti var. Biz kurumların taleplerini topluyoruz, sonra onun atamasını gerçekleştiriyoruz. 2 bin 927 kadroya ocak ayının ilk haftasında engellilerimizin atamasını gerçekleştireceğiz.

6 bin kadro bizim Bakanlığımıza açılan kadro. Ocak ayının ilk haftası bunun ilanına çıkmış olacağız. Tüm alanlarda alım olacak. Meslek personeli, büro personeli, yurt personeli, bizim Bakanlık olarak alacağımız her alanlarda, özellikle meslek mensubu alanlarında tüm kadrolarda alıma çıkıyoruz.

Başvuru koşullarını taşıyan bütün vatandaşlarımız Bakanlığımızın sitesini takip etsinler. Bizim genç, çalışmaya hevesli arkadaşlara ihtiyacımız var."

Evcil hayvan sahipleri ihmalde bulunursa cezai sorumluluk doğar

Bakan Derya Yanık, sokak hayvanları ile alakalı son dönemde yaşanan tartışmalara dair açıklamalarda bulundu.

"İnsan eşrefi mahlukat dedik ama hayvan, bitki, canlı, eşya, bunların hepsine yaratılmış olarak kıymet veren bir toplumuz." diyen Bakan Derya Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarihimizde hayvana eziyet etmeyi bırakın hayvan hakkını koruyan kanunlar var. Evcil hayvanların nasıl bakılacağı, nasıl dışarı çıkarılacağını evcil hayvan bakanların çok iyi bilmesi gerek.

Evcil hayvan sahipleri ihmalde bulunursa cezai sorumluluk doğar. Bu manada hukuki sorumluluk noktasında mahkemelerimizin vatandaşa sorumluluğu arttıracak kararları tesis etmesi kanaatindeyim."