Bakan Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan öğretmenlik kariyer basamakları eğitim programlarına dair yazılı açıklama.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayamayan ve zamanı uzatma talebinde bulanan bazı öğretmenlerin mağdur olmaması için süreyi 25 Eylül tarihine kadar uzattıklarını bildirdi.

mahmut özer

Türkiye'de yurt kapasitesi 20 yılda 4,5 kat arttı Türkiye'de yurt kapasitesi 20 yılda 4,5 kat arttı

Programlara resmi ve özel öğretim kurumları ile Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan toplam 614 bin 390 öğretmenin başladığını aktaran Bakan Mahmut Özer, "Uzman öğretmenlik eğitim programına başlayan 543 bin 429 öğretmenimizin yüzde 98,71'i, başöğretmenlik eğitim programına başlayan 70 bin 961 öğretmenimizin yüzde 98,08'i, toplamda 614 bin 390 öğretmenimizin yüzde 98,64'ü eğitimlerini tamamladı."

Öğretmenleri mesleki ve kişisel gelişim alanında devamlı desteklemek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Bakan Mahmut Özer, "Eğitimini tamamlayan ve sınavını başarıyla geçen bütün öğretmenlerimiz, uzman öğretmenliğe başvurduysa uzman öğretmenliğe, başöğretmenliğe başvurduysa başöğretmenliğe geçiş yapacak. Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerimiz de sınavdan muaf olacak."

Bakan Mahmut Özer, 19 Eylül tarihinde sona eren başöğretmenlik eğitim programına başlayan öğretmenlerin yüzde 98'inin eğitimlerini tamamladığına işaret ederek, "Başöğretmenlik eğitim programını tamamlayamayan bazı öğretmenlerimiz, süre uzatma talebinde bulundular.

Bu arkadaşlarımızın da mağdur olmaması için süreyi 25 Eylül tarihine kadar uzattık. Bu sürecin tüm öğretmenlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum."