Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından, enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımlara dair paylaşımda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uygulanan politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşların fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

bakan

Bakan Nureddin Nebati, paylaşımında, "Temel öncelik olan enflasyonla mücadele kapsamında, uygulanan politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşlarımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi için çalışmalarımız devam etmektedir."

bakan nebati-2

Bu yıl 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildi

Bakan Nureddin Nebati'nin paylaşımında enflasyonla mücadeleye yönelik atılan adımlara dair infografik de yer aldı. Bunu göre, atılan 11 adım şöyle sıralandı:

Gıda ürünlerinde KDV yüzde 1'e indirildi.

Yeme-içme hizmetlerinde KDV yüzde 8 olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı Geçen yıl 209 bin parti ürün denetledi Ticaret Bakanlığı Geçen yıl 209 bin parti ürün denetledi

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, bebek bezi, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete gibi ürünlerin teslimlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

Meskenlerde ve tarımsal sulamadaki elektrik teslimlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü.

Arsa ve arazi teslimlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

İndirimli KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamı genişletildi.

Bu yılın ilk 5 ayında KOBİ'ler tarafından kullanılan doğal gaz yüzde 76, sanayide kullanılan doğal gaz yüzde 14, elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gaz yüzde 25 ve meskenlerde kullanılan doğal gaz yüzde 81 sübvanse edildi.

Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışlar yasal zemin çerçevesinde yüzde 25'le sınırlandırıldı.

Bazı stratejik tarım ve gıda ürünlerinde dış ticaret tedbirleri devreye alındı.

Enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere bu yıl 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildi.

Enflasyonla mücadele timleri tarafından tüm sektörlere yönelik denetimlere devam ediliyor.