Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden kur korumalı mevduat uygulamasındaki son duruma dair bilgi verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 9 ay önce hayata geçirilen kur korumalı mevduat uygulamasının 1,3 trilyon liralık hacmi geçtiğini belirterek, hesaplardaki gerçek ve tüzel yatırımcı sayısının toplam 2 milyon 138 bin 489'a ulaştığını bildirdi.

kur korumalı

Ekonominin çarkları Türk lirası enstrümanlarla döndüğünü vurgulayan Nureddin Nebati, "9 ay önce vatandaşlarımızın tasarruflarını korumak için hayata geçirdiğimiz kur korumalı mevduat uygulaması, bugün 1,3 trilyon liralık hacmi geçmiş durumdadır."

Nureddin Nebati, Türk lirası cinsinden varlıkların daha çok artmasının ve tasarrufların vadelerinin uzamasının, finansal sistem dahilinde yatırımlar krediler açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Böylece, tasarruf sahibi kazanırken bankacılık sistemimiz önünü görebiliyor ve yatırımcılarımız da likidite ihtiyaçlarını bu sayede kolaylıkla gideriyor. Kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilerek üretken firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak, dolarizasyonu azaltacak selektif kredi politikalarının temelinde Türk lirası tercihimiz var.

Biz, tercihimizi Türk lirasını önceleyen reformist bir anlayıştan yana kullandık. Sistemin çarkları Türk lirası ile besleniyor. Bu bizim paramız, bizim tasarrufumuz ve bizim yatırımımız.

Batılı ülkeler nükleere yöneliyor Batılı ülkeler nükleere yöneliyor

Bugün gelinen noktada, kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarında gerçek ve tüzel yatırımcı sayısı toplam 2 milyon 138 bin 489'a ulaştı.

Biz Türk liramıza güvendikçe, ülkemizi her türlü şoktan, her türlü gerilim ve krizden korumayı başarırız."