Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Her vatandaşımıza, temel gıdadan asgari ücrete varıncaya kadar, vergi boyutu ile nasıl destek olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz."

hazine bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesimleri ilgilendiren vergi politikalarını hayata geçiriyoruz."

Geniş kitleleri ve işletmeleri desteklediklerini belirten Nebati, "Gece gündüz demeden gencinden yaşlısına kadar her vatandaşımıza, temel gıdadan asgari ücrete varıncaya kadar, vergi boyutu ile nasıl destek olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz."

Bakan Nureddin Nebati'nin paylaşımında, sağlanan vergi kolaylıklarına dair grafik de yer aldı.

Bu kapsamda esnaf ve işverene sağlanan vergi kolaylıkları 9 madde halinde sıralandı. Söz konusu kolaylıklar ise şöyle:

1- Evden üretim yapanların beyanname verme, defter tutma ve belge düzenleme gibi zorunlulukları bulunmuyor. E-ticarete konu olan ve evde imal ettikleri ürünleri satanlar da esnaf muafiyetinden yaralanabiliyor.

2- Basit usule tabi 850 bin esnafın ticari kazançları gelir vergisinden istisna tutuluyor.

3- Sosyal medya içerik üreticilerinin kazançları basit bir yöntemle vergilendiriliyor.

4- Geçici vergi beyanname sayısı 4 yerine 3 olarak belirlendi.

5- Genç girişimcilere 3 yıl boyunca gelir vergisi istisnası uygulanıyor.

6- Asgari ücrette gelir ve damga vergisi istisna tutuluyor.

7- İnteraktif vergi daireleri üzerinden hızlı ve uzaktan hizmet veriliyor.

8- Çiftçilerin destek ödemelerinden vergi alınmıyor.

9- Yurt dışı ve içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan "Yeni Varlık Barışı" düzenlemesi hayata geçirildi.

Tüketiciye sağlanan vergi kolaylıkları 4 madde halinde aktarılırken, enflasyonla mücadele ve vatandaşların alım gücünü artırmak için 2022 yılında hayata geçirilen KDV oran indirimleri ile 50 milyar lira vergiden vazgeçildiği belirtildi. Tüketiciye yönelik diğer düzenlemeler ise şöyle sıralandı:

Toptan-perakende ayrımı kaldırılmak şartıyla gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1'e indirilerek uygulama kolaylığı sağlandı.

Vatandaşların tüketim sepetinde önemli yer tutan temizlik ve hijyen maddelerinde KDV oranları yüzde 8'e indirildi.

BİEN & QUA Granite bayisi Lefkoşa'da hizmete girdi BİEN & QUA Granite bayisi Lefkoşa'da hizmete girdi

Enerji teslimlerinin genelinde yüzde 18 KDV uygulanırken, meskenlerde kullanılan elektrikte ve çiftçilerin sulamada kullandığı elektrikte KDV oranları yüzde 8’e indirildi.

Açıklamada verilen bilgilere göre yatırımcıya sağlanan KDV kolaylıkları ise şöyle:

1- KDV'de alıcı mükelleflerin satıcı mükelleflere bağlı olumsuzluklardan etkilenmemesi amacıyla "İsteğe Bağlı Tam Tevkifat" uygulaması hayata geçirildi.

2- İmal ettikleri malları doğrudan ihraç eden imalatçılara, ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar devreden KDV tutarı ile sınırlı olarak iade talep etme imkanı getirildi.

3- İmalat sanayine yönelik yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılan inşaat yatırımlarındaki istisna 2025 yılı sonuna kadar uzatılırken, turizm inşaat yatırımları kapsama alındı ve istisna uygulaması kolaylaştırıldı.

4- Dahilde işleme ve geçici kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak maddelerin KDV'siz alınabilmesine yönelik uygulama 2025 yıl sonuna kadar uzatıldı.

5- Sanayi sicil belgesine haiz olan sanayicilerin, imalat sanayisinde kullanılmak üzere alacakları yeni makine ve teçhizatlar için yatırım teşvik belgesi olmasa dahi 2022 yılı sonuna kadar KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağlandı.

6- 6745 sayılı Kanunun 80. maddesi kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen teknolojilerin geliştirilmesi için AR-GE faaliyetleri sonucunda üretilen motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen mühendislik hizmetlerine dair istisna uygulaması getirildi.