Bakan Kacır, Bursa’da ilk Türk astronot ile bağlantı kurdu

Bursa'da bulunan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen önemli bir olayda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile uzayda bağlantı kurdu.

Bu bağlantı sırasında Bakan Kacır, Türkiye'nin savunma sanayi ihracatını 5.5 milyar doların üzerine taşıdıklarını açıkladı.

Aynı zamanda, astronot Alper Gezeravcı'nın Türk gençleriyle buluşmak üzere 81 il gezisine çıkacağı bilgisini paylaştı.

Mudanya'da Otomobil Aydınlatma Direğine Çarptı Mudanya'da Otomobil Aydınlatma Direğine Çarptı

Bakan Kacır, Türkiye'nin uzay ekonomisinden daha fazla pay almayı hedeflediklerini ve bu alandaki çalışmaların Türkiye'nin bilimsel gelişimine önemli katkılar sunacağını vurguladı.

Uzayda gerçekleştirilen 13 farklı deneyin, Türk bilim insanları tarafından hazırlandığını ve bu deneylerin küresel bilim literatürüne önemli kazanımlar getirmesini beklediklerini belirtti.

Bakan Kacır ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarına değinerek, havacılık endüstrisinin bu başarı hikayesinde lokomotif rol oynadığını ifade etti.

Gelecekte Ankara'da bir uzay teknolojileri geliştirme bölgesi kuracaklarını ve bu alanda özel sektörün daha güçlü bir şekilde rol almasını sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Astronot Alper Gezeravcı'nın 81 il gezisiyle Türk gençleri ve çocuklarıyla buluşacak olması, Türkiye'nin uzay çağına güçlü bir başlangıç yaptığını ve gençlerin bu alandaki misyonlara ilham kaynağı olacağını vurguladı.

Son olarak, Bakan Kacır, bilim ve teknoloji hamlelerini milletle paylaşmaya devam edeceklerini ve Türkiye'yi bilim ve teknolojiyle Cumhuriyetimizin ikinci asrında Türkiye Yüzyılı'na taşıma hedefini sürdüreceklerini belirtti.