Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul'da imzalanan anlaşmalarla ilgili "Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanmasıyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

bakan lavrov

Rus heyetinin çabalarıyla Ukrayna tahılı anlaşmasının siyasetten arındırılmış yapısını korumanın mümkün olduğunu belirten Sergey Lavrov, "Rusya, bu alandaki yükümlülüklerine sadık kalmaya devam edecektir.

Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu

Amerika ve müttefiklerinin jeopolitik maceralarının çıkarları için gıdayı kullanması kabul edilemez ve insanlık dışıdır."

Sergey Lavrov, ihracat anlaşmalarının temel amacının, Rusya'dan dünya pazarlarına engelsiz gıda ve gübre tedarikini sağlamak olduğuna işaret ederek, bu çerçevede Amerika ve AB'nin finans, sigorta ve lojistik alanlarında yarattığı engellerin kaldırılmasının, bu ürünler için ülkeye getirilen kısıtlayıcı önlemlerden belirli muafiyetlerin sağlanmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Washington ve Brüksel'in bugünkü anlaşmaların gerçekleştirilmesine engel olmaktan vazgeçmelerinin memnuniyet verici olduğunu dile getiren Sergey Lavrov, Rusya-BM mutabakatının imzalanmasının Batı'nın tahıl tedarikiyle alakalı sorunlar için Rusya'yı suçlama girişimlerinin asılsız olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Sergey Lavrov, Rusya'nın gelecek dönemde Ukrayna tahılı ve Rus tarım ürünlerinin ihracatıyla alakalı anlaşmaların yerine getirilmesi için her türlü çabanın gösterileceğini umduğunu söyledi.

İstanbul'da imzalanan anlaşmalarla alakalı Sergey Lavrov, "Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."