Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak. Yaptığımız projelerle buna imkan sağlayacağız."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Çin'den New York Borsası kararı Çin'den New York Borsası kararı

bakan murat kurum

Yüksek kira ve konut fiyatlarına dair Bakanlığın konuyla alakalı çalışmalarının sorulması üzerine Bakan Murat Kurum, konuyla alakalı şikayetlerin takibini Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptıklarını söyledi.

Bakan Murat Kurum, Bakanlığın kira ve konut artışını titizlikle takip ettiğini belirterek "Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak. Yaptığımız projelerle buna imkan sağlayacağız. İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde açıkta bırakmayacağız."

"Kira artışı suni bir artıştı, bunu hep söylüyoruz. Bizim hamlelerimizle durumda iyileşme olacak. Arzda sıkıntı varsa sıkıntıyı giderecek süreci Sayın Cumhurbaşkanımız paylaşacak.

Fiyatların gerilemesine neden olacak ve sistem oturacak." Bakan Murat Kurum, sosyal konut projesinin detayları eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından paylaşılacağını söyledi.

Dünyadaki tedarik zincirinin oturmasıyla ülkelerin üretime geçtiğini, inşaat sektörünün ana maliyetlerinden demir ve çimento maliyetlerinin de gerilemeye başladığının altını çizen Bakan Murat Kurum, "Arz arttı, talep aynı kalınca mecburen fiyatlar geriliyor."