Damarın içindeki kan akan boşluğun daralmasına bacak damar tıkanıklığı denir. Bu plakların içerisindeki kolesterol zamanla artarak plak hacmini daha çok arttırır. Damarları tıkayan asıl sebep ise budur.

bacak

Belirtileri ise neler?

Bacak damar tıkanıklığının en önemli belirtisi bacak ağrısıdır. Ağrı yürürken, merdiven çıkarken, yokuş çıkarken; efor sarfederken olur, istirahat halinde azalarak kaybolur.

Kaslarda hissedilen bir ağrıdır. Hasta efor sarfederken kas ağrısı çeker, daha çok zorlanırsa kramp girer. “Bacaklarımda damar tıkanıklığı var mı” diye merak eden hastaların dikkat etmesi gereken şey kaslardaki ağrının yürürken, merdiven çıkarken ve yokuş çıkarken ortaya çıkıp dinlenince geçmesidir.

Bu hastalarda bacak damar tıkanıklığı olma ihtimali ise yüksektir. Ciddi bacak damar tıkanıklığı olan kişilerde ayaklarda yaralar açılabilir.

bacak ağrısı

Bacak Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Sigara

Genetik etmenler

Şeker hastalığı

Yüksek kolesterol

Diyaliz hastaları

Hareketsiz yaşam tarzı

Sağlıksız beslenme

Bacak damak tıkanıklığının en önemli nedeni sigaradır. Sigara içen hastanın bacağında damar tıkanıklığı olma ihtimali çok yüksektir. Bunun dışında genetik faktörler önemlidir. Ailesinde bacak damar tıkanıklığı olan bir kişinin bu sorunla karşılaşma olasılığı, olmayanlara göre yüksektir.

bacak damar

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığının tedavisinde ilk olarak mutlaka kan sulandırıcı ve bacak damarlarını genişletici ilaç veririz. Eğer bu tedaviyle hastanın şikayetleri gerilemezse en ideal tedavi yöntemi anjiyoplastidir.

Anjiyoplasti, hastanın damarlarına bir kateterle (plastik boru) girilerek, anjiyo ile görüntüledikten sonra tıkalı yerlerin balonla açılması işlemidir. İhtiyaç duyulması durumunda bu işlem esnasında damara stent (boru şeklinde metal tel örgü) yerleştirilebilir.

İlaç tedavisi ve anjiyoplasti dışında bir başka yöntem bypass’tır. Yapay bir damarla bu damarlara paralel bir bağlantı (bypass) yapılabilir.