Avrupa Merkez Bankası ECB’den yapılan açıklamada, 11 yıl sonra ilk defa üç temel politika faizinde artış yaptı.

ECB’den yapılan açıklamada, bankanın üç temel politika faizini 50 baz puan artırdı. Ekonomistlerin beklentisi faizlerin 25 puan artırılacağı yönündeydi.

İstanbul sanayi ürünleri ihracatında yüzde 44,5 İstanbul sanayi ürünleri ihracatında yüzde 44,5

merkez bankası-3

Bankanın refinansman faizinin yüzde 0,00'dan yüzde 0,50'ye, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranının yüzde -0,50'den yüzde 0,00'a, marjinal faiz oranının yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'ye yükseltildiği bildirildi.

ECB, beklentinin üzerindeki faiz artırımı kararıyla negatif faiz dönemine son vermiş oldu.

Banka bu adımla birlikte, 2011 yılının Temmuz ayından beri ilk defa faiz artırımına gitmiş oldu.

ECB karar metninde, Bankanın kriz araçlarının kullanımının piyasada önceden tahmin edilebilen adımlarla sınırlı olmadığı belirtilerek, "Gelecek toplantılarda faiz oranların daha normalleşmesi olası."

Bankanın para politikasının efektif bir şekilde uygulanabilmesi ve Avro Bölgesi'nde ekonomilerdeki farklı hızdaki toparlanma nedeniyle TPI'nın (Geçiş dönemi koruma enstrümanı) gerekli bir araç olduğu kaydedilerek, para politikası normalleşmesinde TPI'nın, Avro Bölgesi'nde oynaklığın artmaması için kullanılacağı söylendi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde daha önce, "Eğer daha yüksek enflasyonun beklentileri tehdit ettiğini görürsek teşvikleri daha hızlı bir şekilde geri çekeriz” ifadesini kullanarak 25 baz puanın üzerinde bir faiz artışına açık kapı bırakmıştı.