Komisyonun çalışmalarını tamamlamasından sonra yeni rakamın yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

asgari ücret maaş

7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç devam ediyor.

asgari ücret zam-1

Dün ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına bugün saat 15.30'da basına kapalı olarak devam edecek.

asgari ücret-2

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında bir artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu işletmelerin içerinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istiyor.

asgari

Komisyonun bugün çalışmalarını tamamlamasından sonra yeni asgari ücret rakamını yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

Yönetmelik değişikliği gündemde

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor.

Bursa'da Türkiye Yüzyılı'nda Kürtler Paneli düzenlendi Bursa'da Türkiye Yüzyılı'nda Kürtler Paneli düzenlendi

Yeni asgari ücret rakamının beklentiler doğrultusunda yarın açıklanması durumunda, artışın 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekecek.

Bu doğrultuda, yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadelerin, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer."

Mevcut asgari ücret net 4 bin 253 lira

2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.