APU işlemciler nasıl anlaşılır? İşlemcinin modeline bakarak. APU işlemciler,yanında "G" ibaresi bulunan işlemcilerdir.Ve bu APU işlemciler Ryzen'de var.

APU sistemi toplarken

Sadece Ryzen'de değil,Athlon işlemcilerde de apu işlemciler var.

APU

İntelde de bu tür ekran kartsız çalışan işlemciler var ama performansları çok düşük.

APU Sistemlerde ki RAM'in Önemi

Eğer düşük bütçede bir apu sistem topluyorsanız,dikkat etmeniz gereken en önemli husus RAM'dir.Neden mi? Çünkü apu sistemlerde ram çok önemli,RAM'in MHz değeri,kaç gb olduğu,cl değeri,bunlar çok önemli.

Günümüzde ki oyunlar 8 GB RAM sınırını geçtiler bildiğiniz gibi,8 GB RAM daha bir çok oyunu açsada,ileride yeni oyunlar çıktığında 8 GB RAM yetersiz kalacak.

APU bir sisteme 2x4 8 GB RAM taktığınızda,o RAM 8 GB olmaz,6 GB olur.Çünkü,APU işlemcinin içinde ki dahili grafik birimi,sisteminizden 2 GB RAM'i kendine alıyor.

Oyunlar 8 GB RAM sınırını geçti dedik,ama bize 6 GB kalıyor,bu hiçten yetmez.

Bu yüzden 2 ram slotlu bir anakartına 2x4 8 GB ram takmayın,ileride ram almak istediğinizde sisteminizde ki ramleri çıkartıp satmanız gerekiyor,ve belki de satamayacaksınız ve zarara gireceksiniz.

Bu yüzden eğer 8x2 16 gb ram bütçenizi aşıyorsa 4 ram slotlu bir anakart almaya çalışın,2 ram slotunu 4 GB'lık 2 tane ram ile doldurursunuz,ram almak istediğinizde o ramleri satmanıza gerek kalmaz,takar kullanırsınız.

Ve önemli noktalardan birisi,APU sistemde kesinlikle tek modül ram kullanmayın.Tek 8 GB yerine 4 ram slotlu bir anakart+ 2x4 8 gb ram alın.APU'da tek kanaldan kaçının,aksi taktirde düşük performans alırsınız.

APU Sistemlerin Geleceği

APU sistem alırken güç kaynağınızı düşük almayın,yüksek W değerine sahip bir güç kaynağı almaya çalışın.Neden mi?

APU işlemcilere ileride ekran kartı takmak istediğinizde güç kaynağınız tarafından yetersizlik olmayacak,rahatlıkla kullanacaksınız.

APU işlemcilerin 1080p çözünürlükte günümüzde ki oyunlarda müthiş bir performans verdiği söylenemez,vermiyor Siz ileride paranız olduğunda daha yüksek performans alabilmek için ekran kartı almak isteyeceksiniz.

O yüzden güç kaynağından kısmamaya özen gösterin,ileride ekran kartı takmak istediğinizde sorun yaşamazsınız.