Apple, nisan ayı ve haziran ayında gelirinin arttığını, karının ise azaldığını açıklarken, Amazon gelirini artırmasına rağmen zarar bildirdi.

Apple, Amazon ve Intel 2022 yılının nisan ayı ve haziran ayına ait bilançolarını açıkladı.

amazon

Apple'ın 3. çeyrek geliri, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 2 artarak 83 milyar dolara ulaştı.

Borsa İstanbul güne rekorla başladı Borsa İstanbul güne rekorla başladı

apple

Şirket, geçen yılın nisan ayı ve haziran ayında 81,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen yılın aynı ayına göre 21,7 milyar dolar olan net karı ise yüzde 11 azalarak 19,4 milyar dolara geriledi.

Şirketin hisse başına karı da bu dönemde 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

Amazon

Amazon'dan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın nisan ayı ve haziran ayında elde ettiği gelir, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın aynı ayındaki net satışları 113,1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 7,8 milyar dolarlık kar açıklayan Amazon, bu yılın aynı ayında 2 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu.

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde hisse başına zararı ise 0,20 dolar oldu. Amazon, geçen yılın ikinci çeyreğinde hisse başına 0,76 dolar kar etmişti.

Intel

Intel bu yılın ikinci çeyreğinde satışlarının azaldığını duyururken şirketten yapılan açıklamaya göre, firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 22 azalarak 15,3 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen yılın nisan ayı ve haziran ayında 19,6 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,1 milyar dolar kar ettiğini açıklayan Intel, bu yılın aynı ayında 454 milyon dolarlık zarar ettiğini bildirdi.

Şirketin hisse başına zararı ise ikinci çeyrekte 0,11 dolar oldu. Intel'in hisse başına karı geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,24 dolar olarak kaydedilmişti.