Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından paylaşılan verilere göre, kentteki su temini ile ilgili önemli bilgiler ortaya çıktı. 12 Aralık 2022 tarihinde ölçülen baraj doluluk oranı yüzde 29,19 olarak kaydedilirken, 1 milyar 585 milyon 393 bin metreküp hacme sahip barajlardaki genel doluluk miktarı 462 milyon 776 bin metreküp oldu.

Aynı tarihte geçen yılın verilerine bakıldığında doluluk oranının yüzde 37,03 olduğu görüldü. Aktif kullanılabilir su miktarı ise 12 Aralık 2022'de 273 milyon 807 bin metreküp olarak belirlendi. Bu yılın aynı tarihinde ise 397 milyon 921 bin metreküp su aktif olarak kullanılabilir durumda.

Kente günlük 1 milyon 400 bin metreküp su verildiği tespit edildi. Ayrıca, yapılan ölçümler ve planlamalar sonucunda Ankara'nın, yıllık buharlaşma ve sulama oranları dikkate alındığında 9 ay boyunca su ihtiyacını karşılayabilecek su stoğuna sahip olduğu belirlendi.

Barajlardaki doluluk oranlarına ilişkin yapılan açıklamada, yaz aylarında artan su kullanımının kış aylarında azaldığına dikkat çekilerek, kuraklık ve iklim değişikliği gibi faktörlerin etkisi altında olan Ankara'nın, ASKİ tarafından sürekli izlendiği ve önleyici önlemler alındığı ifade edildi.

Batuhan A'dan çıkartılan cansız bedenin kimliği belli oldu Batuhan A'dan çıkartılan cansız bedenin kimliği belli oldu

ASKİ, barajlardaki su seviyelerini ve tüketimleri izleyerek, Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kurumlarla işbirliği yaparak susuzluk riskine karşı önlemler aldıklarını belirtti. Ayrıca, hobi bahçelerinde su tasarrufunu teşvik etmek amacıyla tüketim kısıtlamaları getirildiği ve şehir içi kayıp kaçakların azaltılması için çeşitli çalışmaların sürdüğü açıklandı.

Ankara'da su tasarrufu bilincini artırmak için ASKİ Tiyatro Grubu tarafından okullarda gösteriler düzenlendiği ve suyun zor arıtıldığı konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldığı da açıklamada yer aldı. Ayrıca, gelecek yıllara dair projeksiyonlar yapılarak alternatif su kaynakları ve ilave hatlar planlandığı ifade edildi.