Ülkenin Loja kentindeki Bolivar Tiyatrosu ve başkent Kito'daki Sucre Ulusal Tiyatrosu'nda, iki ayrı festivalde konser veren solistler Funda Saltaş Ateşoğlu ve Esin Talınlı, Ekvadorlu müzikseverlerden büyük ilgi gördü.

08_Nisan_14kasim_11_AA-29570105

Türk sanat müziği eserlerinden, türkülerden ve aryalardan oluşan performans sergileyen Anadolu Sopranoları, ayrıca Ekvador'dan şarkılar seslendirerek sanatseverlere keyifli anlar yaşattırdı.

Konser sonrası açıklamalarda bulunan Funda Saltaş Ateşoğlu ve Esin Talınlı, Ekvadorlu müzikseverlere Türk müziğini seslendirdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olarak 12 yıl önce Anadolu Sopranoları grubunu kurduklarını hatırlatan Funda Saltaş Ateşoğlu, "Opera operet müzikal dünya müziklerini, en çok arzu ettiğimiz şekilde, yani kendi öz müziğimizi bütün dünyaya tanıtabildik."

Çok sıcak insanlar müzik ve sanat üst düzeyde

Funda Saltaş Ateşoğlu, yurt içinde ve yurt dışında birçok konser yaptıklarını belirterek, "Ekvador'da ilk defa böyle bir grubu festivallerine davet ettiler. Loja ve Kito festivallerine katılmaktan gurur duyuyoruz. Çok güzel bir ülke ve çok sıcak insanlar, müzik ve sanat üst düzeydedir."

Organizasyon nedeniyle Kültür Bakanlığına ve büyükelçiliğe teşekkür eden Funda Saltaş Ateşoğlu, Ekvador seyircisiyle buluştukları için büyük keyif aldıklarını bildirdi.

Bursa'da Duvarları Tuvale Dönüştüren Grafiti Şenliği Bursa'da Duvarları Tuvale Dönüştüren Grafiti Şenliği

Türk müziği ve kültürüne duyulan ilgiden mutlu olduk

Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Esin Talınlı da Türkiye içinde ve dışında güzel işlere imza attıklarını anlatarak, Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Başak Yalçın'a büyük emek ve destekleri için teşekkür etti.

Esin Talınlı, iki ayrı festivale katılmaktan ötürü kıvanç duyduklarını dile getirerek, "Seyirciden çok güzel dönüşler aldık. Türk müziği ve kültürüne duyulan ilgiden mutlu olduk. Türk, Ekvador ve dünya müziklerinden örnekler sahneye sunduk."

Türkiye'yi böyle bir platformda temsil ettikleri için gururlu olduklarını kaydeden Esin Talınlı, "Bu bağlamda Kütür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bizlere böyle bir imkan sundukları için minnettarız."

Seyirciler sanatçılarımızı dakikalarca ayakta alkışladı

Türkiye'nin yeni Kito Büyükelçisi Başak Yalçın sanatçıların Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle ülkeye geldiğini, Ekvador'un ciddi önem verdiği bu festivale Türkiye'den ilk kez katılım olduğunu söyledi.

Ekvador Kültür Bakanı'nın, Türkiye'nin burada sanatsal olarak daha çok görünür olmasını istediğini aktaran Başak Yalçın, "İstek üzerine harekete geçerek, Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıklarının yardımlarıyla sanatçıların gelmesi için çalışmaya başladım. Salonun coşkusunu gözlemleme imkanım oldu, seyirciler sanatçılarımızı dakikalarca ayakta alkışladı."

Başak Yalçın, uluslararası sanat dalıyla Anadolu ezgilerinin dünyaya tanıtılmasının önemine değinerek, şunları söyledi:

"Sanatçılarımız, Ekvador halkını düşünerek burada çok sevilen 'Despedida' şarkısını repertuarlarına katmaları salonda büyük sevgiyle karşılandı. 136 yıllık ve 650 kişilik Sucre Tiyatrosu tamamen doldu.

Biletler günler öncesinden tükendi. Onlar da şaşkınlık içerisindeler ve yoğun ilgi nedeniyle konseri kaydetmeye karar verdiler. Sanatçılarımızın, iki festivale birden katılarak, böylesine yoğun ilgi görmesi çok önemlidir."

Türk sanatına ve kültürüne Ekvador'da yoğun ilgi olduğunu anlatan Başak Yalçın, bunu buradaki halka tanıttırdıkları için gurur duyduklarını belirtti.