California Valisi Gavin Newsom, valiliğin internet sitesinden yaptığı açıklamada, maymun çiçeği salgının hızla yayılması nedeniyle, San Francisco'daki acil durumdan sonra eyalet çapında genel acil durum ilan edildiğini belirtti.

Amerika-9

"Eyaletin maymun çiçeği salgınına karşı devam eden çabalarının parçası olarak, aşılama çabalarını desteklemek için acil durum ilan edildi."

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan 14 Mayıs mesajı KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan 14 Mayıs mesajı

Vali Gavin Newsom, daha çok aşı tedarik etmek ve riski azaltma konusunda farkındalığı artırmak için federal hükümetle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

California sağlık yetkilileri, eyalette 800 maymun çiçeği vakasının kayıtlara geçtiğini duyurdu.

3. eyalet Illinois

Amerika'da maymun çiçeği vakalarında artış gösteren ve acil durum ilan eden New York ve California eyaletlerine Illinois de katıldı.

Illınois Valisi Jay Robert Pritzker, aldıkları acil durum kararının, "yayılmayı önlemek için mevcut tüm halk sağlığı kaynaklarının tam seferber edilmesini gerektirdiğini, eyaletin halk sağlığı departmanına aşıları dağıtma ve halkı virüs hakkında bilgilendirme konusunda tam yetki vereceğini söyledi."

Amerika'da ilk olarak 30 Temmuz tarihinde, New York eyaleti ve San Francisco kentinde giderek artan maymun çiçeği vakaları nedeniyle acil durum ilan edilmişti.