Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye ekonomisi bu yıl büyüme tahmini yüzde 5,2'ye, gelecek yıl büyüme tahmini yüzde 2,8.

Kredi derecelendirme kuruluşunun yayımladığı "Küresel Ekonomik Görünüm, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ve Gelişen Piyasalar; Enflasyonu, Faiz oranlarını ve Büyümeyi Dengelemeye Çalışmak" başlıklı raporunda, Türkiye'nin bu yıl ve gelecek yıla dair ekonomik büyüme tahminleri yükseltildi.

thumbs_b_c_4b8d40487ad2dcfae3a48c7effd52dab

Raporda, Türk ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahmininin 1,7 puan artırılarak yüzde 5,2'ye revize edilmesine gerekçe olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde büyümenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ve kış aylarına kadar sürmesi beklenen turizm sektörünün güçlü performans sergilemesi gösterildi.

S&P raporunda, Türk ekonomisinin bu yıla dair büyüme beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesi yönündeki kararın ilerde genişleyici makroekonomik politika adımlarının devam edeceğine dair beklentileri yansıttığı kaydedildi.

Raporda, 2023 yılında parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümetin uygulanabileceği olası ek politika desteği beklentisiyle, Türkiye'nin gelecek yıla dair ekonomik büyüme beklentisi 1,1 puan artırılarak yüzde 2,8'e yükseltildi.

Türkiye mavi bayraklı plajda gözünü zirveye dikti Türkiye mavi bayraklı plajda gözünü zirveye dikti

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin sert bir küçülmeye gitmesi beklenirken, bölgede gelecek dönemde kredi derecelendirme kuruluşunun temel ekonomik senaryosunda bile 2023 yılı itibarıyla yüzde 0,3 ile yok denecek kadar küçük bir büyümenin öngörülebildiği dile getirildi.

S&P’nin raporunda, bu yılın ağustos ayında yüzde 80 seviyesine ulaşan enflasyonun genişlemeci politikalar nedeniyle bir süre daha çok yüksek seviyelerde seyrettikten sonra, enerji fiyatlarının daha ılımlı hale gelmesi ve baz etkisiyle kademeli olarak azalarak 2023 yılında yüzde 40 seviyesine düşmesinin beklendiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, "Gelişmekte olan bazı önemli EMEA ekonomilerinde ekonomik faaliyet gözle görülür şekilde yavaşladı. Kötüleşen jeopolitik ve finansal koşulların, özellikle gelişmekte olan Avrupa'da, yılın geri kalanında ve 2023 yılın başlarında büyüme üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz."

Gelişen piyasalarda Türkiye'nin güçlü turizm performansının örnek verildiği raporda, "Enerji ihracatçıları için çok uygun ticaret koşulları mevcut.

Türkiye'nin kışa kadar uzayacak olan patlayan turizm sezonu dahil olmak üzere, genel olarak zorlu bölgesel ekonomik görünüm içerisinde bazı parlak noktalar mevcut."