1. HABERLER

  2. BURSA

  3. Akademisyenler Bursa'da Kanuni'yi Anlattı
Akademisyenler Bursa'da Kanuni'yi Anlattı

Akademisyenler Bursa'da Kanuni'yi Anlattı

Bu yıl 15'ncisi düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında gerçekleşen  Kanuni Sultan Süleyman Dönemi ve Bursa Sempozyumu sona erdi. 

A+A-

Bu yıl 15'ncisi düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında gerçekleşen  Kanuni Sultan Süleyman Dönemi ve Bursa Sempozyumu sona erdi.  12 oturumun olduğu va İki gün süren sempozyuma vatandaşlar yoğun bir ilgi gösterdi. 

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde düzenlenen etkinliğe Türk akademisyenlerin yanı sıra ABD'li Heath W.Lowry ile Alman Christiane Czygan gibi önemli isimler katıldı.  Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı ve döneminin önemli olayları sempozyumda katılımcılara aktarıldı.

Prof. Dr. Özer Ergenç başkanlığında Osmanlı Devleti'ni doğuda ve batıda hakim kılan Kanuni Sultan Süleyman döneminin her detayının incelendiği sempozyum, İlhan Şahin'in 'Kanuni Döneminde Yeni-İl Kazası ve Yeni-İl Türkmenleri', Nilüfer Alkan Günay'ın '16. Yüzyılın İkinci Yarısında Hüdavendigar Sancağında Beytü'l-mal Gelirlerinin Toplanması', Nil Tekgül'ün 'Kanuni Dönemi Hüdavendigar Sancağında Yetki Alanı Problemleri', Fırat Yaşa'nın 'Kanuni Dönemi Bursa Mahkemesinde Bir Hülle Yakası' konularından oluşan sunumları ile başladı.

İlk oturumun peşinden  Prof. Dr. Zeren Tanındı başkanlığında, Asuman Türkmen'in 'Küstü Definesindeki Kanuni Sikkeleri', Emine Şahin'in 'Bir Zafer, Bir Mağubiyet: Osmanlı Irak'ının Elden Çıkış Sürecinde Kutü'l-Amare Zaferi ve Bağdat'ın İşgali', Christiane Czygan'ın 'Kanuni Sultan Süleyman'ın Üçüncü Divanı'  gibi konularda sunumlar yapıldı. 

Gerçekleşen sempozyumda toplam 41 akademisyen bildirilerini sundu.  Son olarak ise Prof. Dr. Ahmet Erdönmez'in başkanlığında, Tuncer Baykara'nın 'Osmanlıların Ülkeyi ve Dünyayı Tanımak Üzere Faaliyetleri', Cangüzel Güner Zülfikar'ın 'Mihrimah Sultanın Vakıflarının Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Hizmetleri', Onur Sadık Karakuş'un 'Antikçağ Bursa'sında Kaplıca Kültürü ve Eski Kaplıcanın Klasik Kökenleri'  sempozyumda aktarıldı. 

Haber: Muhammed ASLAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.