Deprem Suriye'nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka illerinde şiddetli hissedildi, büyük yıkımlar meydana geldi.

New folder (19)_New folder (6)_AA-30188586

Depremde Halep, Hama ve Lazkiye illerinde rejim kontrolündeki bölgelerde 538 kişi yaşamını yitirdi, 1353 kişi yaralandı.

thumbs_b_c_01b6e16c63d3cb9052764a4a82c84d0a

Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde onlarca bina yıkıldı ve hasar gördü.

Suriye'nin İdlib ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde en az 430 kişi öldü, en az 1050 kişi yaralandı.

Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Başkentte kuvvetli sağanak yağış etkili oldu Başkentte kuvvetli sağanak yağış etkili oldu

Suriye'deki deprem bölgeleri için "acil" yardım çağrısı

Suriye Sivil Savunması Başkanı Raid Salih, yaptığı açıklamada, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 şiddetli depremin ardından Suriye'nin çeşitli bölgelerinde büyük yıkımın oluştuğunu söyledi.

Salih, Suriye'nin kuzeyinde tüm ekipleriyle arama kurtarma çalışmaları yürüttüklerini belirterek "Uluslararası destek ve yardım talep ediyoruz. Ekiplerimizin desteğe ihtiyacı var ve hastanelere yönelik finansman yetersiz. Depremin etkileriyle başa çıkmak için acil yardıma ihtiyacımız var."

Çok büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını ifade eden Salih, "Mazot biterse makinelerimiz duracak. İhtiyaçları karşılamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hızlı bir şekilde yardım almayı umuyoruz."

Suriye'nin kuzeyi "afet bölgesi" ilan edildi

Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu SMDK de yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde depremin vurduğu bölgeleri "afet bölgesi" ilan etti.

Yapılan açıklamada, "Uluslararası topluma ve insani yardım kuruluşlarına, depremin vurduğu bölgelerde yaşayan halkımıza acil yardımda bulunmaları konusunda çağrı yapıyoruz."

Sahada arama kurtarma çalışmaların sürdüğü belirtilen açıklamada, "Suriye'deki halkımıza ve Türk kardeşlerimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."