Türkiye'de 2019 yılı öncesinde, plastik poşet üretimi yıllık 35 milyar adetken bir kişi yılda ortalama 440 plastik poşet kullanıyordu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca plastik poşetlerin ücretlendirilmesine dair 1 Ocak 2019 yılında başlayan uygulama ile şimdiye kadar 3,8 milyar lira tasarruf sağlandı.

Uludağ Elektrik Ve Yeşilay, Bağımlılığa Son Dedi! Uludağ Elektrik Ve Yeşilay, Bağımlılığa Son Dedi!

poşet

1900'lü yıllarda insan hayatına giren plastiğin gelişmesine bağlı olarak 1977 yılında  alışveriş noktalarında, herkesin rahatlıkla bulabileceği, ortalama kullanım ömrü 15 dakika olan doğada çözünmesi bin yılı bulan plastik poşetler verilmeye başlandı.

Her mağazada alışveriş sonrası verilen bu plastik poşetler, petrol bazlı polietilen maddesinden üretiliyor. Polietilen maddeler ise atık haline geldiğinde ekosistemdeki canlılar ve doğaya zararlı hale dönüşüyor.

İnsan hayatına 20'nci yüzyılın başlarında giren plastiğin, dünya genelinde 1950'li yıllarda 1,5 milyon ton civarında olan üretim değeri yıllık 335 milyon tonu aştı.

1 Ocak 2019 yılında başlatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle bugün Türkiye'de plastik poşet kullanım yüzde 65 azaldı ve bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması engellendi.

22 bin 746 ton sera gazı salınımının önüne geçildi

Ayrıca bu azalmayla birlikte 22 bin 746 ton sera gazı salınımının da önüne geçilmiş oldu.

Plastik poşet kullanımındaki azalma ile Türkiye'de plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham madde ithali düştü ve 3,8 milyar lira tasarruf edildi.

Vatandaşlarda konuya dair farkındalığın artmasıyla bez çanta, file gibi çok kullanımlık taşıma ekipmanı kullanımı yaygınlaştı.