Gürsu Belediyesi başlattığı yeni uygulamayla, ilçede bulunan atık toplayıcılarını “Sıfır Atık Bilgi Sistemi”ne dahil
ederek, dönüştürülebilir atıkların sağlıklı toplanması ve geri dönüşüm sitemine aktarılması süreçlerini kayıt altına alıyor.

Gürsu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nce koordine edilen “Sıfır Atık Bilgi Sistemi” ne dahil edilen 23 atık toplayıcısının Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartları”, düzenlenen törende, Başkan Işık tarafından sunuldu.

Sisteme dahil olmak için başvuru yapan 10 atık toplayıcısının da başvurularının değerlendirme işlemleri devam etmekte.


Sistemden memnuniyetlerini dile getiren atık toplayıcıları, Belediye kontrolünde işletilecek sistemle yaşadıkları sıkıntıların ortadan kalkacağını ve daha güvenli hizmet verme olanaklarının olacağını belirterek, uygulama için Başkan Işık’a teşekkür etti.


Gürsu’da atık toplama faaliyetlerinin kontrolünün sağlanacağı Sistemle, Gürsu ilçe genelinde kamu düzeni ve
güvenliğinin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması, kamu esenliğinin korunması ve hırsızlık suçu başta olmak üzere suç işlenmesinin önlenmesi de amaçlanıyor. 


“Geleceğin Dünyasını Bugünden Koruyoruz”


“Dünyamızı korumak herşeyden önce bir insanlık görevi” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Atıkların
çevreye zarar vermeden toplanması ve geri dönüşüm sistemine entegre edilmesi ve kaynakların tasarruflu kullanılmasını sağlamaya yönelik Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca hassasiyetle gerçekleştirilen çalışmalarla oluşturulan genelge kapsamında Belediyemizce başlattığımız uygulamayla, ilçemizdeki atık toplayıcılarını kayıt altına alarak denetimlerini sağlamaya başladık.

Başlattığımız uygulamayla, herhangi bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanları ‘Sıfır Atık
Bilgi Sistemi’ ne dahil ediyoruz.

Böylece atıkların toplanmasından yeniden dönüştürüleceği tesislere ulaştırılmasına kadarki süreçlerin sağlıklı denetimini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Geleceğin dünyasını bugünden koruyacak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hassasiyetle alınan bu önlemlerin uygulanmasına azami önem veriyoruz.

Bu bağlamda ilçemizde faaliyet yapan tüm atık toplayıcılarını, ivedilikle Belediyemize başvurarak sisteme kayıt yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.

Yıldırım'da Gençler İçin Skate Park Yapılıyor Yıldırım'da Gençler İçin Skate Park Yapılıyor


Sisteme Dahil Olmayan Atık Toplayıcılarının Faaliyetine İzin Verilmeyecek


Gürsu Kaymakamlığı, Gürsu Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı iş birliğinde uygulanan
Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne başvuru yapmayan atık toplayıcılarının faaliyetlerine izin verilmeyecek ve başvuru yapmayanlarla ilgili cezai süreç başlatılacak.


Gürsu’da faaliyette bulunan atık toplayıcılarının ‘Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ ne dahil olabilmek için Gürsu Belediyesi İklim
Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak gerekli evraklarla sisteme kayıt yaptırması gerekmekte.

Gürsu Belediyesi tarafından başvuru süreci tamamlanan atık toplayıcısı, Sıfır Atık Bilgi Sistemi'ne kaydedilerek ve Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı sahibi olarak, yaka kartı ve uzaktan görünürlüğü arttıracak tek tip ve renkte reflektörlü yelekleri ve özel giydirilmiş araçlarıyla, sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında, sadece Gürsu sınırlarında faaliyetini sürdürebilecek.


Sistem kapsamında; Toplanan atıkları, belediye ve diğer çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edecek olan atık
toplayıcıları, Bakanlığın çevrimiçi sistemine kayıt edilen belgeyi (teslim eden atık toplayıcı, atık türü ve miktarını gösteren) Gürsu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ibraz etmekle yükümlü olacak.


Sisteme dahil olmadan faaliyetine devam eden atık toplayıcılarının tespiti için yapılacak Emniyet, Jandarma ve Zabıta
denetimleriyle tespit edilen atık toplayıcılarının faaliyetleri engellenecek.

Hakkında 2 (iki) kez idari yaptırım yapılacak atık toplayıcısının faaliyetine son verilecek ve bir daha faaliyet izni verilmeyecek.

foto (3)-8

foto (6)-8