Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hizmete alınan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla 15 Eylül tarihinde resmi açılışı yapılan Rayiha Baharat Müzesi'nde baharata dair her şeyi bulabilmek mümkün.

08_Nisan_16_12_AA-29081855

132 çeşit baharatın bulunduğu üç katlı müzenin girişinde baharatların tarihçeleri ve bitkisinin yanı sıra yemeklerde kullanılan hali gösteriliyor.

Rüyada Kedi Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Konuşan Kedi Görmenin Anlamı Rüyada Kedi Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Konuşan Kedi Görmenin Anlamı

08_Nisan_16_12_AA-29081863

Uzmanlar eşliğinde gezdirilen ziyaretçilere, ikinci katta bulunan mutfak bölümünde baharatların öz aromasından elde edilen karışımlarla yapılan tadımlıklar ikram ediliyor.

08_Nisan_16_12_AA-29081867

Müzenin son katında akademik çalışma ve araştırma yapanlar için misafirhane mevcut. Kayıt işleminden sonra müzeye gelen araştırmacılar, burada konaklayarak baharata dair her bilgiye ulaşabiliyor, laboratuvarda inceleme yapabiliyor, çalışmalarını rahat bir ortamda sürdürebiliyor.

thumbs_b_c_c7e066d18bc1db018b486c74df0a510b

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfaklar Koordinatörü ve Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) Başkanı Şef Doğa Çitçi, baharat müzesinin Türkiye'de bu alanda ilk olduğunu söyledi.

132 baharat çeşidi hakkında her şey var

"Şu an müzemizde 132 çeşit baharatımız var. Baharat yemek ve gastronominin olmazsa olmazıdır. Bu tesis, baharatı gördüğünüz, dokunduğunuz ve kokladığınız bir tesis.

Burada biz baharatların özlerini çıkartarak onların değerlerini laboratuvar ortamında ölçüyor ve ortaya çıkarıyoruz. Burada yine konaklama odalarımız var.
Yazarlar baharatla alakalı bir yazı ya da araştırma yapmak istediği zaman gelip burada konaklayabilecek, çalışmalar yapabilecek. Akademisyenler gelip burada bizim yaptığımız işleri ve kendi işlerini takip edebilecek.

Biz kentte bir baharat çalıştayı yapmıştık. Bunun gibi çalıştaya gelen konukları burada artık ağırlayacağız. Üst katta bir restoranımız var. Misafirleri oraya alıyor ve baharatla yapılan yemekleri tattırıyoruz. Aslında baharatın assolist olduğu yemekler yapacağız. Yakın zamanda inşallah açılacak. Gelen misafirlere hiç tatmadıkları lezzetleri tattıracağız."

Ziyaretçilerden Derya Coşkun, müzeyi çok beğendiğini belirterek emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti.

Açıldığını duyar duymaz buraya geldiğini anlatan Derya Coşkun, "Baharatın kendisi beni çok heyecanlandırdığı için burayı gezmek istedim. Çünkü kokunun peşinde iz sürecek dünyada birçok insan var.

Bu konuda çok taze çalışmalar yapılıyor. Bu alanda böylesi zengin bir müze görmedim. O yüzden çok mutlu oldum, şehrim adına gurur duydum. Dünya baharatlarını içeren bir müze olmuş."