Tercih süreci, EBA Bilişim Ağı üzerinden online, mezun ve internet erişimi olmayan öğrenciler için ise rehberlik ve araştırma merkezleri yüz yüze yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih süreci boyunca, üniversite adaylarına yönelik 11 bin rehber öğretmen/psikolojik danışman aracılığıyla 81 ilde ve ilçe merkezlerinde "tercih danışmanlığı" hizmeti başlatılacak.

eba-1

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, eğitim kurumları ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışman, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih döneminde öğrencilerin bir üst eğitim programına yerleşmesi amacıyla tercih danışmanlığı hizmeti sundu.

MEB'in 10 Bin Okul Projesi ağustos sonunda tamamlanacak MEB'in 10 Bin Okul Projesi ağustos sonunda tamamlanacak

yks-4

Bakanlığın çalışmalarıyla LGS tercih döneminde Türkiye genelinde 18 bin 485 tercih birimi kuruldu. Bu birimlerde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar görev yaparken, bu komisyonlardan yaklaşık 500 bin öğrenci ve veli yararlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı 8'inci sınıfların yanı sıra üniversite tercihi yapacak öğrenciler için de "tercih danışmanlığı" hizmetinin sunulması için hazırlıklar tamamlandı.

Bakanlık, yarın başlayıp 5 Ağustos tarihinde sona erecek YKS tercih sürecinde, 10 bin 674 tercih biriminde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarla üniversite adaylarına yardımcı olacak.

Tercih danışmanlığı birimleri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihi yapacak adayların tamamına hizmet verilmesi hedefleniyor. Tercih danışmanlığı birimleri, EBA Bilişim Ağı üzerinden eğitim kurumlarının yanı sıra rehberlik ve araştırma merkezlerinde kuruldu.

Tercih birimlerince, öğrencilerin ilgi, yetenek ve kişisel özelliklerine uygun mesleklere dair bilgilerin yanı sıra geleceğin meslekleri, iş gücü piyasası, mezunların iş bulma süreleri, kamuda işe yerleşme oranları gibi veriye dayalı hizmet sunulacak.