Vedat Bilgin, otelde gerçekleşen Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) kuruluş yıl dönümü etkinliğine katılarak konuşma yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarına Temmuz ayında enflasyonun üzerinde sosyal bir koruma ilave zammı yapacaklarını bildirdi.

vedat bilgin-1

Geçen yıl enflasyon yüzde 36 iken asgari ücrette yüzde 50'nin üzerinde artış yapıldığını ve tarihi bir adım atarak asgari ücretteki vergileri kaldırdıklarını söyleyen Vedat Bilgin, bu artışın işsizliğe yol açması yönündeki endişelerin gündeme getirildiğini Türkiye'nin büyüme rakamlarıyla istihdamın arttığını söyledi.

vedat

Başlangıçta dört çalışma grubu için verilmesi düşünülen 3600 ek gösterge düzenlemesini bütün gruplara yaydıklarını belirten Vedat Bilgin, 5,3 milyon kamu çalışanının bu ek gösterge düzenlemesiyle yeni haklara sahip olduğunu anlattı.

Temmuz ayında yapılacak düzenlemelerle bu rakamların kamu çalışanlarına enflasyon karşısında nefes aldıracağını söyleyen Vedat Bilgin, "Enflasyon ne gerçekleşirse enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oran onlara sosyal bir koruma ilave zammı yapacağız. Türkiye'nin emekçileri, çalışanları endişe etmesinler. Türk devleti onların yanındadır."

Enflasyonun tahribatını onaracağız

Daha önce kamu çalışanları ve emeklilerine ilave haklar verdikleri gibi bu defa da enflasyona karşı aynı oranlarda koruyucu sosyal düzenlemeyi gerçekleştireceklerini bildiren Vedat Bilgin, şöyle devam etti:

Meclis, yoğun bir haftaya daha giriyor Meclis, yoğun bir haftaya daha giriyor

"Sadece kamu çalışanlarımızı, memurlarımızı mı? Hayır. İşçilerimizi de emekli işçilerimizi de aynı şekilde koruyacağız. Çalışan emekçilerimizi de korumak bizim görevimizdir.

Önceki hafta işçi sendikalarımızla bugün sabah da işveren sendikalarımızla görüştük. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığında, önümüzdeki hafta başında ya da hafta ortasında bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Emekçiler şunu bilsinler, Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek, enflasyonun tahribatını onaracak."

İşverenler sendikalaşmaya karşı tavır almasın

Kamuda sendikalaşma oranının yüksek olduğuna özel sektörde bu oranın çok düşük kaldığına dikkati çeken Vedat Bilgin, "Bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin işverenleri sendikalaşmaya karşı tavır almasın. Emekle sermaye sosyal bakımdan bir araya gelmeden, sosyal uzlaşma sağlamadan bu üretimi ilanihaye devam ettiremeyiz."

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Bakan Vedat Bilgin'e günün anısına şilt takdim etti.

Programa, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım da katılarak bir konuşma yaptı.