Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz ve 5 Eylül tarihler arası, başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül tarihler arasında verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz ve 5 Eylül tarihlerinde başöğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz ve 19 Eylül tarihlerinde verileceğini söyledi.

eğitim okul

Bakanlık, Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek Öğretmenlik Kariyer Basamakları Eğitimi'nin başvuru sonuçları açıklandığını duyurdu.

milli eğitim-4

Yazılı sınav için 26 Eylül ve 3 Ekim tarihler arasında başvuru yapılabilecek. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım'da 81 ilde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları, 12 Aralık tarihinde duyurulacak.

Öğretmenlerin almaya hak kazanacakları sertifikalar, 4 Ocak 2023 yılında gerçekleşecek. Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 yılından itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'na, yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunanlar müracaat edebilecek.

LGS 2022 sınav sonuçları açıklandı LGS 2022 sınav sonuçları açıklandı

Başöğretmenlik Eğitim Programı'na yazılı sınava başvuru tarihi son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olanlar başvurabilecek.

Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında öğretmen ve uzman öğretmen olarak görev yapanlardan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı'na başvuruda bulunanların şartları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan il komisyonlarınca değerlendirilecek.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için başvuruda bulunacaklarda aranan şartlardan biri olan mesleki gelişim çalışmaları, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görevli tüm branş ve alan öğretmenlerinin, her bir alandaki görevlerden en az birini yapabilecekleri şekilde "Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları", "Yönetime Katılım Çalışmaları" ve "Araştırma Geliştirme Çalışmaları" olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve uzman öğretmenlerden, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için başvuruda bulunacakların mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için üç çalışma alanının en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.