Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi tarafından Amerika dışında üretilmiş yapımlara verilen Uluslararası Emmy Ödülleri New York’ta sahiplerini buldu.

2022_Kasim_AA-29501454

Galada konuşan Uluslararası Akademi Başkanı ve CEO'su Bruce Paisner, "Bu yıl 50'ncisi gerçekleşen bu gecede özellikle sevindirici olan şey, dünya çapında dünya standartlarında televizyon programları ve şahsiyetler üreten ve Emmy ödülü kazanan ülkelerin sayısını görmektir."

2022_Kasim_AA-29501424

En İyi Sanat Programı dalında ödülü James Rogan'ın yönettiği "Freddie Mercury: The Final Act" adlı İngiltere yapımı belgesel kazandı.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü "Le Bal des Folles" (The Mad Women’s Ball) adlı filmdeki rolüyle Fransız oyuncu Lou de Laage, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü "Irvine Welsh’s Crime" dizisinde bir dedektifi canlandıran İskoç doğumlu İngiliz oyuncu Dougray Scott aldı.

En İyi Komedi dalında ödülüne İngiliz dizisi "Sex Education", drama dalında yine İngiliz yapımı "Vigil" adlı dizi layık görüldü.

TRT'nin usta spikeri Bülent Özveren hayatını kaybetti TRT'nin usta spikeri Bülent Özveren hayatını kaybetti

En iyi belgesel ödülünü Anne Poiret'in yönettiği "Les Damnés de la Guerre" (Iraq’s Lost Generation) adlı Fransız yapımı kazanırken spor belgeseli dalında yönetmenliğini Barbie MacLaurin’in yaptığı, yarış pilotu Michèle Mouton'un hayatını anlatan "Queen Of Speed" adlı İngiliz yapımı kazandı.

Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla tüm Rus yapımı programlar değerlendirilme dışında tutuldu.