New York borsasında TWTR koduyla işlem gören şirketin hisse değeri, haftanın ilk işlem gününde yüzde 8'in üzerinde değer kaybederek 33,86 dolara geriledi.

Sosyal medya şirketi Twitter'ın hisseleri, Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk'ın 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını feshetmesi sonrası sert düşüş yaşandı.

elon musk-3

Twitter hisselerinde yaşanan sert düşüş, Elon Musk'ın 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını feshetmesinden sonra geldi.

elon-5

Söz konusu düşüşle Twitter'ın hisse değeri, Elon Musk'ın nisan ayında yaptığı teklifin altına indiği dikkati çekti.

tiwitter

Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan ayında Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı bildirimde, Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Elon Musk, satın alma anlaşmasını birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek feshetmişti

SEC'e cuma günü yapılan bildirimde Elon Musk'ın anlaşmayı birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek resmi olarak bir mektupla feshettiği aktarılmıştı.

Elon Musk'ın avukatları, SEC'e yapılan bildirimde, Twitter'ın, şirketin iş performansı için önemli olan platformdaki sahte ve spam hesaplarla alakalı birden çok bilgi talebine yanıt vermediğini ve yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.

Bildirimde, Twitter'ın anlaşmanın birçok hükmünü esaslı şekilde ihlal ettiği, yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunduğunun görüldüğü kaydedilmişti.

Borsa İstanbul güne rekorla başladı Borsa İstanbul güne rekorla başladı

Twitter, yasal işlem başlatmayı planlıyor

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, Elon Musk'ın fesih kararından sonra anlaşmasının uygulanması için yasal işlem başlatılmasının planlandığını duyurmuştu.

Bret Taylor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Twitter Yönetim Kurulu, Elon Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi tamamlamayı taahhüt ediyor ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor."

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, açılacak davayı kazanacaklarından emin olduğunu vurgulamıştı.

Fesih kararıyla işlemin tamamlanmaması durumunda Elon Musk'ın 1 milyar dolar ödemesini gerektiren anlaşma şartı gündeme gelmişti.