Türkiye'de son 20 yılda yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtların kapasite sayısı 4,5 kattan daha çok artış gösterdi.

Türkiye'de son 20 yılda yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtların kapasite sayısı 4,5 kattan daha çok artış gösterdi.

öğrenci yurdu-1

Türkiye'de 2002 yılında yurtlarda 182 bin olan yatak kapasitesi, 2022 yılına gelindiğinde 4,6 kat artarak 850 bine ulaştı.

20 yıl önce Türkiye'de toplam 190 olan yurt sayısı ise 4 kattan daha çok artış göstererek 800'e yükseldi.

Eski yurtların aksine yeni yapılan yurtlar öğrenciler için bir yaşam merkezi oldu. Konforuyla dikkati çeken yurtlarda spor sahaları, kütüphaneler, güvenlik, temizlik, ücretsiz internet hizmetleri veriliyor.

Türkiye'nin yurt kapasitesi Avrupa'da birinci

Türkiye, yurtlardaki 850 bin yatak kapasitesiyle Avrupa'da bu alanda lider konumda.

Avrupa ülkeleri bu alanda Türkiye'nin rakamlarına yaklaşamadı. Türkiye; İspanya, Hollanda, Almanya ve Fransa'nın toplam yurt yatak kapasitesinin toplamından bile daha çok kapasiteyle öğrencilere hizmet veriyor.

Avrupa ülkeleri genel olarak öğrenci konaklama taleplerin yüzde 6 ila 15'ini karşılayabilirken, Türkiye'de bu rakam geçen sene yüzde 90'ları geçmişti.

İlk yerleştirmede rekor

Bu yıl yurtlara olan talebin daha çok artmasına rağmen, ilk fazda yüzde 80 yerleştirme oranıyla rekor kırıldı.

İlk yerleştirme oranında cumhuriyet tarihinin en büyük oranına ulaşıldı. 41 il merkezinde başvuran her öğrenci yurtlara yerleştirilirken, diğer illerdeki oranların da diğer fazlar tamamlanınca daha çok artması bekleniyor.

Kredi ve burs imkanı tanınan öğrenci sayısı 3 kat arttı

Üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burs imkanı da son 20 yılda ciddi bir artış gösterdi.

2002 yılında 451 bin öğrenci devlette burs ve kredi alabiliyordu. Bu rakam 2022 yılında 503 bini burs, 880 bini kredi olmak üzere 1 milyon 383 bine ulaşarak 3 kattan daha çok bir artış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında 20 yılda öğrencilere tanınan burs ve kredi imkanını şöyle anlattı:

Özel eğitim anaokulu sayısı 140'a ulaştı Özel eğitim anaokulu sayısı 140'a ulaştı

"Bugün artık başvuran her öğrencimize ya kredi ya burs, muhakkak veriyoruz. 2002 yılında sadece 45 lira olan burs ve kredi meblağını da her yıl artırdık. Şu anda lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine de 2550 lira kredi ve burs veriyoruz. Bunun yanında yurtlarda kalan öğrencilerimize aylık 11 lira olan beslenme yardımını da 750 liraya çıkartarak hiçbir gencimizi mağdur etmedik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, yılbaşında kredi, burs ve beslenme yardımı rakamlarını günün ihtiyaçlarına göre yeniden belirleyeceklerinin müjdesini de öğrencilere verdi.

Yurt ücretleri sabit kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim ve öğretim yılında yurt ücretlerinde hiçbir zam yapmadıklarının müjdesini duyurdu.

Aylık 250 ile 450 lira arasında değişen yurt ücretlerinde değişiklik yapılmayacak.