Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesinde 5 yaşta yüzde 78 olan okullaşma oranı yüzde 94'e, ortaöğretim kademesinde yüzde 90'dan yüzde 95,06.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamayla, İçişleri Bakanlığı MERNİS kayıtları ve Milli Eğitim Bakanı verilerine göre eğitimin tüm kademelerinde güncel okullaşma oranları paylaşıldı.

thumbs_b_c_f5e074e04272d32c9e67914a7afbe1be

Bursa'da 30 bine yakın öğrenciye ücretsiz yemek veriliyor Bursa'da 30 bine yakın öğrenciye ücretsiz yemek veriliyor

Okullaşma oranı, okul öncesinde 5 yaşta yüzde 93,78'e, ilkokulda yüzde 99,63'e, ortaokul kademesinde yüzde 99,44'e, ortaöğretimde yüzde 95,06'ya yükseldi.

Konuya dair değerlendirmesine yer verilen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özellikle son bir yılda okul öncesi ve ortaöğretimdeki iyileştirmelere dikkati çekti.

Öncelik verdikleri alanların başında, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını OECD ortalamasına yükseltmek olduğunu belirten Bakan Mahmut Özer, bu amaçla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 3 bin yeni anaokulu yapmak üzere çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Bakan Mahmut Özer, "Bir yıl gibi kısa sürede 1800 yeni anaokulu ve 14 bin 80 yeni ana sınıfı açtık."

Söz konusu projeye başladıklarında Türkiye'de toplam anaokulu sayısı 2 bin 782 iken bir yıl gibi kısa sürede alınan mesafenin çok belirgin olduğuna işaret eden Bakan Mahmut Özer, "Bu sayede okul öncesinde 5 yaşta, bir yıl önce yüzde 78 olan okullaşma oranı yüzde 94'e yükseldi. Çalışmalarımız planlanan takvime göre ilerliyor. Bu oran, 2022 yılı sonuna kadar yüzde 100'e çıkaracağız."

Ortaöğretimde devamsızlık ve terk oranlarının azaltılmasına odaklandık

Bakan Mahmut Özer, ilkokul ve ortaokul kademelerinde okullaşma oranları yüzde 100'e ulaştığını, okul öncesinden sonra asıl iyileştirmeyi ortaöğretim seviyesinde yaptıklarını söyledi.

Son 20 yılda ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 44'ten yüzde 90'lara yükseldiğini belirten Bakan Mahmut Özer, şöyle devam etti:

"Özellikle, 4+4+4 sistemine geçilmesi, ortaöğretimde okullaşmanın bu düzeye ulaşmasında önemli rol oynadı. Ortaöğretimde okullaşma oranı bir yıl önce yüzde 90'lar seviyesindeydi.

Son bir yılda özellikle ortaöğretimde devamsızlık ve terk oranlarının azaltılmasına odaklandık. Bu kapsamda çok sayıda projeyi aktif uyguladık. Özellikle mesleki eğitim merkezlerine ağırlık verdik. Tüm bu çalışmalar kısa zamanda meyvelerini verdi ve bir yıl gibi kısa zamanda ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 90'dan yüzde 95,06'ya yükseldi."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gelecek bir yılda ortaöğretimde okullaşma oranını yüzde 100'e ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, "Ortaöğretimde okullaşmayı yüzde 100'e çıkarmak için yakında kapsamlı bir projeye başlıyoruz.

Ortaöğretim çağ nüfusunda okullaşmayan tüm gençlerimize tek tek ulaşarak koşullarına uygun okullaşma seçeneklerinden faydalanmalarını sağlayacağız."

Ortaöğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 94,66'ya yükseldi

Bakan Mahmut Özer, son 20 yılda okullaşma oranlarının tüm eğitim kademelerinde artık yüzde 94'ün üzerine çıktığını, bu iyileştirmelerden en çok kız çocuklarının yararlandığını bildirdi.

"2000'li yıllarda ortaöğretimde kızların okullaşma oranı yüzde 39,2 iken bugün bu oran, yüzde 95'e yükseldi." bilgisini paylaşan Bakan Mahmut Özer, ülkede eğitimin tüm kademelerinde son 20 yılda kız çocuklarının okullaşma sorununun çözümünde çok çok büyük mesafeler kat edildiğini vurguladı.