Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 9,6 ile tek haneye inerek 8,5 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşirken, istihdam oranı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de işsizlik oranı ağustos ayında önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 9,6'ya geriledi. İşsizlik oranı Ocak 2018 yılından beri ilk kez tek haneye gerilemiş oldu.

işsizlik rakamıı

Mart 2014 yılından beri en düşük seviyeye işaret etti. İşsizlik oranı bayanlarda yüzde 12,5'le Ocak 2016 yılından, erkeklerde yüzde 8,2'yle Aralık 2013 yılından beri en düşük seviyeye geriledi.

işsizlik-1

İstihdam oranı, ağustos ayında yüzde 47,9'a çıkarak verinin yayımlanmaya başladığı Ocak 2005 yılından beri en yüksek seviyede gerçekleşti.

İstihdamda 366 bin kişilik bir artış söz konusu

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, yaptığı değerlendirmede, iş gücüne katılım oranı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,5 puan arttığını söyledi.

Geçen yılın ağustos ayında 32 milyon 864 bin kişi olan iş gücünün, bu yılın aynı ayında 34 milyon 326 bin kişiye yükseldiğini, "Aynı ayda iş gücüne katılım oranı yüzde 51,5'ten yüzde 53'e yükselirken, istihdam oranı 2,5 puanlık artışla yüzde 47,9'a çıktı. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ağustos ayında 366 bin kişilik bir artış söz konusu."

"Yılbaşında çok ciddi bir asgari ücret artışı bekleniyor. Ekonomi yönetimi ve hükümet tarafından yapılan açıklamalar, bu zammın hiçbir şekilde enflasyonun altında kalmayacağı yönünde.

Hatırlanacağı gibi Ocak 2022 yılında yüzde 50'lik, Temmuz 2022 yılında yüzde 30'luk bir asgari ücret zammı gerçekleştirilmişti. Biz asgari ücret artışının en az yüzde 35 olabileceğini düşünüyoruz.

Bu da asgari ücretin 2023 yılı için 7 bin 700 lira ve biraz daha üzerinde olabileceğini gösteriyor. Ekonomide talep eksikliği söz konusu olur ve firmalar ürün ve satış fiyatlarını artırma esnekliği bulamazsa, bu artan iş gücü maliyeti işsizlikte artış olarak yansıma bulabilir."

Birçok şirketin ek kapasite yaratması istihdama olumlu katkı sağladı

Paiterium Danışmanlık Kurucusu ve Ekonomist Dr. İsmet Demirkol da son dönemde Avrupalı şirketlerin Türkiye'deki yatırımlarını artırdığını belirterek, Çin'deki salgından dolayı sanayi kesiminde üretimin arttığını söyledi.

Başkan İsmet Karaca "Süt Artık Lüks Oldu" Başkan İsmet Karaca "Süt Artık Lüks Oldu"

Avrupa'daki savaş ve Çin'deki yasaklamalar neticesinde, Türkiye'de demir-çelik, petro-kimya ve tekstil başta olmak üzere birçok şirketin tedariki karşılamak üzere ek kapasite yarattığını, tüm bunların istihdama olumlu katkı sağladığını söyledi.

"Artan doğal gaz ve elektrik maliyetleri şu anda Türk sanayisinin temel problemi. Diğer taraftan avro/dolar paritesindeki gerileme karlılığı baskılıyor.

İstihdamdaki artışın bu şekilde devam etmesi, teknoloji ve inovasyon yatırımları ile birleştirilirse karlılık seviyeleri korunabilir. Sanayi sektörü haricinde istihdam artışında, turizmde beklenti üzeri geçen sezon, kurye ve online ticaret sektörlerinin sürükleyici olduğu söylenebilir."