Tekstil ve ham maddeleri sektörü, Ocak ve Mayıs 2022 yılında 4,4 milyar dolarlık ihracatla tüm zamanların ilk 5 aylık ihracat rekoruna imza attı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artarak 19 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu değerle tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

tekstil

Bu yılın ocak ve mayıs aylarında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre karşılaştırıldığında yüzde 20,4 artarak 102,5 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri 242,6 milyar dolara çıktı.

thumbs_b_c_938aa301e3f4f27941d1729cefc09b25

Geçen yılın mayıs ayında 743 milyon dolar ihracat yapan tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 3,2 artışla 767 milyon dolarlık ihracata ulaştı.

Tekstil ve ham maddeleri sektörü, Ocak ve Mayıs 2022 yılında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,2 artışla 4 milyar 409 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 316 milyon dolarlık bölümü İstanbul'dan yapıldı. İstanbul'u, 132 milyon dolarla Gaziantep ve 87 milyon dolarla Bursa takip etti.

1 yılda 2,1 milyar metreküp gazı sisteme aktardı 1 yılda 2,1 milyar metreküp gazı sisteme aktardı

Sektör mayıs ayında en çok dış satımı İtalya'ya gerçekleştirdi

Tekstil ve ham maddeleri sektöründe geçen ay en çok dış satım yapılan ülke, 73 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya'yı, 45 milyon dolarla Amerika ve 44 milyon dolarla İspanya izledi.

Sektörde geçen ay en çok ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 316 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 117 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ikinci, 99 milyon dolarla Afrika ülkeleri üçüncü sırada yerini aldı.

Mayıs ayında 166 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren tekstil ve ham maddeleri sektörü, aynı dönemde ülkenin toplam ihracatından yüzde 4 pay aldı.

Dünyanın en büyük ilk 3 ihracatçısından biri olmayı hedefliyoruz

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, Türk tekstil sektörü olarak 2021 yılında kırdıkları Cumhuriyet tarihi rekorunu tazeleme hedeflerine ulaşmak için hız kesmeden çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Sektörümüz 2022 yılına iyi bir başlangıç yaptı.

2022 yılının ilk 5 ayında her ay bir önceki ay gerçekleştirdiğimiz ihracat değerini geçerek aylık bazda Cumhuriyet tarihi rekorlarına ulaştık. Yıl sonunda 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yine bu yılın sonunda ihracat pazarlarımızın en az yüzde 85’inde ihracat artışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

"Sektörel ticaret ve alım heyetleriyle firmalarımızı küresel markalarla buluşturduğumuz çalışmalarımızın yanı sıra Amerika’da kumaş sektörü özelinde İhracatçı Birlikleri arasında organize edilen tek sektörel ihraç ürünleri fuarı konumundaki I of the World-New York fuarımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl 3. defa gerçekleştireceğimiz fuarımız 20-21 Temmuz tarihleri arasında kapılarını açacak. Gerçekleştireceğimiz fuarın da etkisiyle bu yıl Amerika’ya 1 milyar doların üzerinde ihracata rahatlıkla ulaşacağımızı öngörüyoruz."

Sektörün en önemli gündem maddesi ve önceliği olan sürdürülebilirlik konusunda İTHİB olarak sektörü ileri taşıyacak birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini, "İhracatta pazar çeşitliliği sağlayacak heyetlerimiz ve fuarlarımız, katma değer artışı sağlayacağımız projelerimiz ve tanıtım faaliyetlerimiz ile orta vadede Türk tekstilini bir dünya markası haline getirmeyi ve dünyanın en büyük ilk 3 ihracatçısından biri olmayı hedefliyoruz.”