Deniz çöpleri ve plastik kirliliğine dikkat çekilmesi amacıyla yapılan etkinlikte plajdaki plastik, metal, kağıt gibi atıklar toplanarak ayrıştırıldı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyüp Karahan, etkinlikte yaptığı konuşmada, okyanusların, denizlerin ve deniz kaynaklarının korunmasının ve sürdürülebilir kullanım ilkesinin önemli bir esas olduğunun altını çizdi.

Bu esasa sonuna kadar bağlı kalarak hem ekonomik büyümeyi hem denizden mümkün olduğu kadar faydalanmayı sağlayıp, küresel işbirliğiyle de deniz kirliliğinin önüne geçmeyi hedeflediklerini aktaran Karahan, şunları söyledi:

"Sıfır Atık ilkesiyle ilgili 2017'de Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlattığımız bir çalışma var. Bu çalışma en son 30 Mart'ın Dünya Sıfır Atık Günü ilan edilmesiyle Birleşmiş Milletler'de kabul gördü ve bununla ilgili bir yürütme komitesi, bir de yönetim oluşturuldu. Bu yönetimin başında Sayın Emine Erdoğan hanımefendiyle birlikte 11 kişilik yürütme komitesi oluşturuldu. Sıfır atığın dünyada daha iyi uygulanması noktasında önemli bir başarıya imza atıldı."

Sıfır Atık ilkesiyle kaynağında ayrıştırma yaparak, döngüsel ekonomi ilkeleriyle de bu atıkların daha tasarlanırken atık olmaktan çıkarılıp, günlük yaşamda tekrar ham madde olarak kullanılmasını sağlamanın en önemli görevlerinden biri olduğunu vurgulayan Karahan, plastiğin günlük yaşamda daha az kullanılır hale getirilmesi ve tekrar dönüştürülmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Eyüp Sultan'da İzdiham: Binler bayram namazında buluştu Eyüp Sultan'da İzdiham: Binler bayram namazında buluştu

Katılımcılar, konuşmaların ardından, plajda kurulan su altı atık sergisini gezdi.

Etkinliğe, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Hindistan'ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary ile davetliler katıldı.

Kaynak: aa