Tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla 995 milyon 49 bin dolarlık ihracata ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı, nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artarak 23,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

sektör-giyim

Gözden kaçırmayın

Robotlu depolardan iki yeni fabrika yatırımı Robotlu depolardan iki yeni fabrika yatırımı

Söz konusu değerle tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldı.

Bu yılın ocak ve nisan ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre karşılaştırıldığında yüzde 21,7 artarak 83,6 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri 240,1 milyar dolara  ulaştı.

Geçen yılın nisan ayında 877 milyon dolara ihracat yapan tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın aynı ayında yüzde 13,4 artışla 995 milyon 49 bin dolarlık ihracata ulaştı. Sektör, nisan ayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına imza attı.

Tekstil ve ham maddeleri sektörü, Ocak ve Nisan ayında 2022 yılında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 artışla 3 milyar 643 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 389 milyon dolarlık bölümü İstanbul'dan yapıldı. İstanbul'u, 173 milyon dolarla Gaziantep ve 129 milyon dolarla Bursa takip etti.

Sektör nisan ayında en çok dış satımı İtalya'ya yaptı

Tekstil ve ham maddeleri sektöründe geçen ay en çok dış satım yapılan ülke, 104 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya'yı, 64 milyon dolarla Amerika ve 54 milyon dolarla İspanya izledi.

Sektörde geçen ay en çok ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 423 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 127 milyon dolarla Afrika ülkeleri ikinci, 126,9 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri üçüncü sırada yerini aldı.

Nisan ayında 167 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren tekstil ve ham maddeleri sektörü, aynı ayında ülkenin toplam ihracatından yüzde 4,3 pay aldı.