Türkiye'de ilk defa üretilen "Kaza Kırım Acil Müdahale ve Tahliye Vagonu"nun tasarım ve üretim çalışmaları tamamlandı, testleri devam ediyor.

Demir yollarında özellikle petrol ve türevlerin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel (raydan çıkma), yangın, sızıntı, patlama gibi olayları önleme, olası kayıp ve zararları minimuma indirme için üretilen "Kaza Kırım Acil Müdahale ve Tahliye Vagonu"nda gözler testlere odaklandı.

demir yolu

Ülkenin demir yollarında yerli ve milli sistemlerin kullanılmasına yönelik çalışmalarda önemli bir adım daha atılıyor. Bu kapsamda Türkiye'de ilk defa Kaza Kırım Acil Müdahale ve Tahliye Vagonu üretiliyor.

İstanbul Mayıs'ta turist rekoru kırdı İstanbul Mayıs'ta turist rekoru kırdı

Özel amaçlı vagon tiplerinden olacak araç, özellikle petrol ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel, yangın, sızıntı, patlama gibi olayları önleme, olası kayıp ve zararları minimuma indirme yolunda hayati rol oynayacak.

Enerji kaynağı üzerinde olan vagon, yangın söndürme ekipmanlarına sahip olarak çalışacak ve muhtemel olaylara hızla müdahale imkanı verecek.

Projeyle ilk etapta yangına müdahale ve işlemlerin emniyetli ortamda yapılması öngörülüyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önlenmesi, kaza kırıma uğramış yakıtın zayi olmaması, durumunda emniyetle tankın tahliyesi, çevre güvenliği alınarak riskin en aza indirilmesi, yangın durumunda uygun ekipmanlarla müdahale edilerek yangının bastırılması ve söndürülmesi hedefleniyor.

Seferlere hızlı dönüşe olanak sağlayacak

Proje, tüm tedbirlerin alınarak kaza mahallinden yakıt vagonlarının güvenli bir şekilde kaldırılması, yol tamir çalışmalarının hızla yapılabilmesi ve güvenlik tedbirlerinin alınmasının akabinde demir yolu seferlerinin hızla normale dönmesine imkan tanıyacak.

Tasarım ve üretim çalışmaları tamamlanan projede, araç testleri devam ediyor.